جاذبه‌های دیدنی و شگفت انگیز خوزستان

خوزستان از قدیمی ترین استان های ایران است که نامش در اکثر کتاب های تاریخی آمده است. با مجله گردشگری روم تور همراه باشید تا بیشتر با این استان زیبا آشنا شویم.

جاذبه‌های دیدنی و شگفت انگیز خوزستان
جاذبه‌های دیدنی گردشگری خوزستان

استان خوزستان جزو مناطق گرمسیر کشور ایران به‌حساب می‌آید که از قدمت تاریخی بسیاری برخوردار می‌باشد. این استان زیبا و محبوب از نخستین مناطقی به شمار می‌رود که باعث پیدایش تمدن در جهان شد. به‌علاوه سه اثر از بناهای تاریخی استان خوزستان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

اغلب افرادی که به این استان بی‌نظیر سفر نکرده‌اند، خوزستان را مکانی گرم و بدون جاذبه طبیعی تصور می‌کنند، اما این استان در کنار جاذبه‌های طبیعی بسیار، دارای جاذبه‌های تاریخی منحصربه‌فردی نیز می‌باشد. در ادامه  به معرفی چند مورد از بهترین جاذبه‌های گردشگری استان خوزستان خواهیم پرداخت.

جاذبه های گردشگری خوزستان

زیگورات چغازنبیل

زیگورات چغازنبیل

زیگورات چغازنبیل یکی از زیباترین و محبوب‌ترین مکان‌های تاریخی استان خوزستان، زیگورات چغازنبیل می‌باشد. این بنای باشکوه به دوره تمدن ایرانیان متعلق بوده که از وسعتی حدود ۱۰۰ هکتار برخوردار است. زیگورات چغازنبیل اولین اثر ایرانی محسوب می‌شود که در سال ۱۹۷۹ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. نکته جالبی که در مورد این مکان تاریخی وجود دارد، پنهان بودن آن در سالیان طولانی می‌باشد، این بنا را نزدیک به ۱۰۰ سال پیش کشف کرده‌اند. با رفتن به این مکان منحصربه‌فرد، می‌توانید از منطقه باستانی هفت تپه که در نزدیکی معبد قرار دارد نیز بازدید کنید.

آدرس: ۴۵ کیلومتری جنوب شوش و ۳۵ کیلومتری غرب شوشتر ( مشاهده روی نقشه )

رودخانه کارون

رودخانه کارون

رودخانه کارون به‌عنوان نماد اصلی استان خوزستان شناخته می‌شود که از زیباترین جاذبه‌های طبیعی این استان نیز به‌حساب می‌آید. کارون در زمان‌های گذشته به‌عنوان راه ارتباطی میان ایران با سایر کشورهای اطراف، مورداستفاده قرار می‌گرفت. اطراف این رود را می‌توان بعنوان نخستین مناطق پیدایش تمدن در آسیا معرفی کرد.

رودخانه کارون طولانی‌ترین و بزرگ‌ترین رود کشور است که کل مسیر آن از داخل ایران می‌گذرد. این رود طویل از شهرهای مختلفی در خوزستان عبور کرده و از پل‌ و سدهای متعددی برخوردار است. رفتن به سواحل اطراف این رود و لذت بردن از موسیقی محلی نوازندگان بومی که در حاشیه این رود می‌نوازند، برای بسیاری از گردشگران لذت‌بخش و خاطره ساز می‌باشد.

آدرس: استان خوزستان، شهر اهواز ( مشاهده روی نقشه )

دهکده گردشگری زراس

دهکده گردشگری زراس

دهکده گردشگری زراس یکی از جاذبه‌های بکر و منحصربه‌فرد استان خوزستان است. این منطقه دارای ۲۰۶ هکتار مساحت بوده و جزو دهکده‌های بزرگ این استان به‌حساب می‌آید. دهکده زراس از آن مناطقی به شمار می‌رود که با یکبار رفتن، به لیست علاقه مندی های شما اضافه خواهد شد. زیبایی‌های این دهکده را باید از نزدیک دید، طبیعت بکر و مردمان خونگرم آن قطعاً هر فردی را مجذوب خود می‌کند.

بهترین زمان سفر برای بازدید از دهکده زراس، فصل بهار است، در این فصل زیبایی‌های این منطقه دو برابر شده و آب و هوایی خوش در انتظار شما خواهد بود. با این‌حال تابستان‌های این دهکده نیز به دور از گرمای طاقت فرسا بوده و از آب و هوایی بسیار مطلوب برخوردار است. دهکده گردشگری زراس بهترین گزینه برای استراحت و گذراندن اوقاتی خوش برای گردشگران عزیز به شمار می‌رود.

آدرس: استان خوزستان، ۱۴ کیلومتری جنوب دهدز ( مشاهده روی نقشه )

سازه‌های آبی شوشتر

سازه‌های آبی شوشتر

سازه‌های آبی شوشتر بعنوان یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین جاذبه‌های تاریخی استان خوزستان به شمار می‌رود. طراحی و ساخت این سازه‌های عظیم، یکی از عجایب مهندسی در کشور ایران محسوب می‌شود که نبوغ و دانش بالای مهندسان ایران باستان را نشان می‌دهد. قدمت این مکان تاریخی به زمان پادشاهی ساسانیان برمی‌گردد.

سازه‌های آبی شوشتر یکی دیگر از آثاری به‌حساب می‌آید که در سال ۲۰۰۹ در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. از قابلیت جالب و کارآمد این سازه‌ها می‌توان به بهره برداری از منابع آب طبق اصول و کنترل هوشمندانه آب اشاره کرد. این ویژگی باعث می شود تا آشامیدن، مصارف صنعتی و کشاورزی  با بازدهی بالا و مصرف بهینه همراه باشد.

آدرس: استان خوزستان، شهر شوشتر ( مشاهده روی نقشه )

دره کول خرسان

دره کول خرسان

دره کول از دیگر جاذبه های طبیعی استان خوزستان می‌باشد که از زیبایی وصف ناپذیری برخوردار است. این دره بی‌نظیر در زبان محلی با نام دره کول خرسون شناخته می‌شود که دره کول در گویش محلی به معنای دره بسیار تنگ و باریک است. ارتفاع این دره به حدود ۳۶۰ متر از دریا رسیده و ادامه دامنه‌های کوهستانی زاگرس به شمار می‌رود. سعی کنید برای بازدید از این منطقه قبل از تاریکی هوا شروع به حرکت کنید، چراکه بایستی حدود چهارصد کیلومتر، مسیری پیاده و شیبدار را طی کرده تا به داخل دره برسید.

آدرس: در ۳۵ کیلومتری شمال دزفول ( مشاهده روی نقشه )

دریاچه سدهای خوزستان

دریاچه سدهای خوزستان

دریاچه های سد خوزستان از دیگر جاذبه‌های گردشگری استان خوزستان است که می‌توان به آن اشاره کرد. در این استان دریاچه سدهای متنوعی وجود دارد که در ادامه به معرفی چند مورد از معروف‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت. دریاچه سد کرخه در سال ۱۳۸۰ خورشیدی، که بعنوان سد مخزنی و نیروگاه برقی آبی مورد استفاده قرار می‌گیرد، با هدف تامین آب زراعی برای ۳۲۰ هزار هکتار زمین‌های پایین دست، کنترل سیل‌های مخرب رودخانه، تولید انرژی برق آبی و...احداث گردید.

آدرس: در فاصله ۲۴ کیلومتری شمال غرب اندیمشک ( مشاهده روی نقشه )

دریاچه سد دز

دریاچه سد دز

دریاچه سد دز در سال ۱۳۴۱ ساخته شده و با ارتفاع ۲۰۳ متر در زمان خود به‌عنوان بلندترین سد خاورمیانه و ششمین سد مرتفع در جهان شناخته ‌شده است. سد دز با وسعتی برابر با ۶۳ کیلومترمربع، می‌تواند ۳/۳ میلیارد مترمکعب آب را درون خود جا دهد. احداث این سد، خساراتی نظیر جلوگیری از سیلاب‌های فصلی و صدمه زدن به زمین‌های کشاورزی، جلوگیری از تخریب شهرهای پایین دست و...را کاملا از بین برده است.

آدرس: ۲۳ کیلومتری شمال شرقی شهرستان اندیمشک ( مشاهده روی نقشه )

دریاچه سد کارون ۳

دریاچه سد کارون 3

دریاچه سد کارون ۳ سد به‌عنوان بلندترین سد احداث شده بتنی در ایران شناخته می‌شود. این سد عظیم و باشکوه از بزرگ‌ترین مخزن آبی کشور نسبت به سدهای بتنی دو قوسی، برخوردار می‌باشد.

آدرس: شمال شرقی استان خوزستان در ۲۸ کیلومتری شرق شهرستان ایذه و در فاصله ۶۱۰ کیلومتری مصب رودخانه کارون ( مشاهده روی نقشه )

آرامگاه دانیال نبی

آرامگاه دانیال نبی

آرامگاه دانیال نبی در سال ۱۲۴۹ شمسی بنایی به دستور جعفر شوشتری (یکی از علمای شیعه در شوشتر) به معماری ملا حسین معمار ساخته شد که امروزه بعنوان یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان خوزستان شناخته می‌شود. آرامگاه دانیال نبی یکی دیگر از آثار تاریخی ایران می‌باشد که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. تزئینات و کاشی کاری زیبا و منحصربه‌فرد این بنا موجب شده تا علاوه بر ایرانیان، گردشگران خارجی زیادی نیز در طول سفر خود از این مکان تاریخی دیدن کنند. در هنگام بازدید از این آرامگاه، مناره‌های ده متری آن اولین چیزی است که نظر شما را به خود جلب میکند.

آدرس: ساحل شرقی رودخانه شاوور و مقابل تپه ارگ ( مشاهده روی نقشه )

خانه ماپار اهواز

خانه ماپار اهواز

خانه ماپار اهواز یکی از زیباترین بناهای تاریخی ایران می‌باشد که دارای محیطی بسیار باصفا و سنتی است. قدمت این مکان دوست داشتنی به دوره پهلوی نخست باز می‌گردد و صاحب آن عبدالمجید پامار (یکی از تجار معروف خوزستان) است. این خانه بزرگ ۵۵۰ متری از دو طبقه مجزا و یک زیر زمین تشکیل شده و دو حیاط بزرگ مجزا نیز در اطراف ساختمان مشاهده می‌شود.

تزئینات و معماری برجسته خانه ماپار اهواز در طی گذشت سالیان طولانی، تغییری چندانی نکرده و شکل اولیه خود را حفظ کرده است. نمای ظاهری این بنا آجری بوده و دیوارهای سنگی آن زیبایی حیاط را دو چندان می‌کند. از دیر زمان تا به امروز، هنرمندان بسیاری در نشست‌های ادبی خانه ماپار اهواز شرکت کرده اند، خانه پامار را می‌توان یکی از محبوب‌ترین بناها در میان علاقه‌مندان فرهنگ و ادبیات دانست.

آدرس: خیابان خوانساری، شهر اهواز ( مشاهده روی نقشه )

آبشار شوی

آبشار شوی

آبشار شوی، از جاذبه‌های طبیعی استان خوزستان به شمار می‌رود که در نزدیکی مرز این استان با استان لرستان واقع شده است. این آبشار به حدی زیبا و منحصر بفرد می باشد که از آن به عنوان نیاگارای ایران یاد می‌کنند. آبشار شوی جزو آبشارهای پهن کشور ایران به‌حساب می‌آید که دارای عرضی به حدود ۷۰ متر می‌باشد.

این آبشار به صورت پلکانی از دامنه‌های کوه پایین آمده و منظره‌ای بسیار خاص و متفاوت را خلق می‌کند. وجود یک غار در قسمت خروجی این آبشار، گونه‌های متنوع درختان و طبیعت سرسبز و بکر زیبایی  این منطقه را دو چندان می کند. مناطق اطراف آبشار شوی، زیستگاه جانوری به نام سمندر امپراطور می باشد که متاسفانه در حال انقراض است.

آبشار دیگری به نام شوی دوم یا سنگ مار نیز در فاصله ۴۰ کیلومتری از آبشار شوی قرار دارد. اگر از آبشار شوی بازدید کردید، حتما از سنگ مار نیز دیدن کنید، زیرا در کنار زیبایی بی نظیر، دارای حوضچه ای مناسب برای شنا می باشد.

آدرس: در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از دزفول ( مشاهده روی نقشه )

محوطه باستانی شوش

محوطه باستانی شوش

محوطه باستانی شوش به‌عنوان یکی از باستانی‌ترین شهرها در استان خوزستان به شمار می‌رود. این شهر باشکوه در گوشه و کناره‌های مختلف پر از آثار کهن و بناهای مهم تاریخی می‌باشد. محوطه باستانی شوش نیز از بنا ها و سازه‌های متعددی که به دوران ایران باستان تعلق دارد، در بخش‌های مختلف شهر تشکیل شده است.

اولین دهکده مسکونی در شهر شوش، حدود ۷۰۰۰ سال پیش بنا شده  که خود نشان دهنده قدمت و تمدن باارزش این شهر می‌باشد. در جهان باستان، شهر شوش یکی از باشکوه‌ترین شهرها به‌حساب می‌آمده که در سال ۲۰۱۵ میلادی نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. محوطه باستانی شوش مملو از جاهای دیدنی می‌باشد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان کاخ آپادانا، کاخ شاپور، کاخ هدیش، دروازه شرقی، تپه‌های اکروپول، شهر پانزدهم و روستای هخامنشی را نام برد. در کنار بناهای باستانی، بازدید از دیگر سازهای تاریخی این شهر که به دوره‌های تاریخی متنوعی تعلق دارند، خالی از لطف نبوده و سفر شما را به یاد ماندنی‌تر خواهد کرد.

آدرس: استان خوزستان، شهر شوش ( مشاهده روی نقشه )

کلام آخر

جاذبه‌های گردشگری استان خوزستان، آنقدر زیاد و متنوع می باشد که معرفی آن‌ها ساعت‌ها زمان می‌برد. ما در این مقاله از مجله گردشگری روم تور سعی کردیم تا چند نمونه از بهترین جاذبه های گردشگری خوزستان را به شما معرفی کنیم. اگر به خوزستان سفر کردید، بازدید از این ده مکان را در لیست تان قرار داده و سفری فراموش نشدنی را برای خود به ارمغان بیاورید. اگر قصد سفر به این شهر زیبا را داشتید با پشتیبانی سایت گردشگری روم تور در تماس باشید.