مبارزه با خستگی سفر در هنگام مسافرت

یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربیات هر شخصی را سفر تشکیل می‌دهد. افراد برای تغییر روحیه و کسب آرامش خود مسافرت می‌کنند. سفر با وجود اوقات خوش خستگی هایی برای ما رقم می زند.

مبارزه با خستگی سفر در هنگام مسافرت
مبارزه با خستگی سفر در هنگام مسافرت

ما باید با این خستگی‌ها آشنا شده و برای جلوگیری از بروز آن‌ها کارهایی را انجام دهیم. ما در این مقاله از آژانس گردشگری روم تور شما را با موضوعاتی که از بروز خستگی در سفر جلوگیری می‌کنند آشنا می‌کنیم.

تعیین زمان سفر

تعیین زمان سفر

اگر هدفتان از سفر کردن رفع خستگی و دوری از شلوغی‌های شهر است، بایستی زمان سفر خود را در روزهایی تعیین کنید که جاده‌ها خلوت هستند. سفر در روزهای خلوت دارای مزایای مختلفی است از جمله این که دیگر با مسیری پر ترافیک و دردسرهای فراوان آن رو به رو نخواهید بود. چنانچه قصد رفتن به فضاهای سبز یا کنار رودخانه را دارید در این زمان‌ها به‌راحتی می‌توانید، بدون اینکه ساعت‌ها به دنبال فضایی مناسب برای نشستن باشید، بهترین مکان را برای خود انتخاب کرده و نهایت لذت را از سفر ببرید. یک‌بار دوستی این‌گونه برایم می‌گفت که برای سفر یک‌هفته‌ای به سلمان شهر، چندین ساعت را در جاده چالوس به ابطال گذراندم، نه تنها وقت کافی برای گشت و گذاری درست و حسابی برایم باقی ماند بلکه خستگی راه و ترافیک تا آخر سفر همراهم بود. با توجه به داستان بالا سعی کنید در روزهایی که ترافیک سنگین نیست سفر خود را شروع کنید.

استفاده از وسیله نقلیه مناسب

استفاده از وسیله نقلیه مناسب

انتخاب وسیله نقلیه مناسب یکی از عوامل مهم در سفر محسوب می‌شود. اگر قصد سفر با وسیله نقلیه شخصی را دارید بهتر است دارای فضای کافی بوده و از صندلی‌های راحتی برخوردار باشد. در صورت نداشتن صندلی مناسب و نبود فضای کافی برای نشستن، مسیری خسته‌کننده را تجربه خواهید کرد. علاوه بر نکات ذکرشده بایستی از ماشینی سالم و بدون نقص فنی استفاده کنید تا در طول مسیر با مشکلات مختلف روبه‌رو نشوید.

خوردن غذاهای مقوی

خوردن غذاهای مقوی

بخش خوشمزه هر سفری را خوردن غذاهای خوش عطر و طعم و دلچسب تشکیل می‌دهد. اغلب افراد در طول سفر خود را با فست فود ها و خوردن تنقلات مختلف سیر می‌کنند، اما به این نکته نیز باید توجه داشت که خوردن این نوع غذاها در طول سفر موجب بی حالی شما خواهد شد. بنابراین بهتر است در کنار این غذاها از غذاهای مقوی و سالم نیز استفاده کنید تا از انرژی کافی در طول سفر برخوردار باشید. در طول مسیر و حتی مقصد خوردن میوه را فراموش نکنید، این بخش آبدار و خوشمزه سیستم ایمنی شما را به شدت تقویت کرده و خستگی مفرط را تا حد ممکن از شما دور می‌کند. 

 داشتن استراحت کافی

قطعاً داشتن استراحت کافی چه قبل از سفر، چه در طول آن کمک بسیار زیادی در رفع خستگی و سرحالی شما خواهد داشت. گاهی اوقات از زمان کافی برای استراحت کامل برخوردار نیستند، در این مواقع سعی کنید حداقل چند ساعت بخوابید تا خستگی مسیر سفر را از تن خود خارج کرده و با روحیه ای شاداب، سفرتان را ادامه دهید. یکی از مهم‌ترین نکات سفری منحصربه‌فرد را، داشتن استراحت کافی تشکیل می‌دهد. حال چرا میگوییم مهم‌ترین نکته! همان‌طور که میدانید نداشتن استراحت کافی موجب خواب آلودگی و کسل شدن شما می‌شود از این رو خدایی ناخواسته موجب تصادف و اتفاقات ناگواری و جبران‌ناپذیری خواهد شد.

تهیه لیستی از موسیقی‌های مورد علاقه

تهیه لیستی از موسیقی‌های مورد علاقه

 گاهی اوقات سفر خسته کننده و کلافه کننده می‌شود، در این مواقع می‌توانید با گوش دادن به موسیقی موردعلاقه‌تان از کلافگی سفر کاسته و انرژی خود را افزایش دهید. سعی کنید تعدادی از موسیقی‌های شاد را در لیست خود قرار دهید تا خستگی را از شما دور کرده و حال و هوایتان را عوض کند.

فعالیت‌های زیاد را در برنامه سفر خود نگنجانید

فرض کنید بعد از مدت‌ها به سفر رفته و می‌خواهید از تمام لحظات خود نهایت استفاده را ببرید، از این رو فعالیت‌های زیادی را در برنامه سفر خود قرار می‌دهید تا همه چیز را تجربه کنید. انجام این فعالیت‌ها تمام انرژی‌تان را گرفته و به‌سرعت شما را خسته و کلافه خواهد کرد. بنابراین بایسی بهترین مکان‌ها و جاذبه‌های گردشگری را گلچین کنید تا علاوه بر سفری کامل، انرژی‌تان را نیز حفظ کرده باشید.

صرف زمانی در بازگشت برای آرامش

سعی کنید همیشه یک روز زودتر از شروع روز کاریتان به منزل بازگردید. این موضوع ایده بسیار خوبی است چرا که باعث شده تا سر فرصت چمدان‌ها را باز کرده و با استراحتی کامل خود را برای کار آماده کنید. انجام این کار به بدن و ذهن شما این اجازه را می‌دهد تا خود را با شرایط جدید تطبیق دهید. علاوه بر موضوعات ذکر شده یک روز زودتر برگشتن به افراد کمک می‌کند تا وظایف مربوط به کارشان را به طور کامل انجام داده و بدون هیچ استرسی در محل کار حاضر شوند.

بیش از حد استراحت نکنید

بیش از حد استراحت نکنید

در مطالب بالا ذکر کردیم که استراحت کافی در سفر را فراموش نکنید، اما منظور از استراحت کافی این نیست که تمام سفرتان را به استراحت و تنبلی بگذرانید. استراحت بیش از حد باعث کسلی و خستگی افراطی شما شده و انرژی شما را کاملا رفع می‌کند. بدن ما همان‌طور که به استراحت نیاز دارد به فعالیت و انجام امور محرک نیز وابسته است. سعی کنید بعد از خوابی مفید به ورزش رفته و شادابی را به بدن خود هدیه کنید، اگر به ورزش کردن عادت ندارید این سفر می‌تواند آغاز خوبی برای شروع عادتی مفید برای شما باشد. ممکن است اغلب کارهای شما به‌صورت نشسته انجام شود، همین امر باعث به هم خوردن تعادل میان فعالیت و استراحت شما می‌شود از این رو بایستی امور محرک را نیز به کارهای خود بی افزایید.

آهسته سفر کنید

از دیگر گزینه‌های مهم در رفع خستگی سفر، آهسته سفر کردن است. گاها مشاهده می‌شود که برخی از افراد برای رسیدن به مقصد بسیار عجله می‌کنند. در این نوع سفر نه تنها از مسیر لذت نخواهید برد بلکه تا رسیدن به مقصد تمام انرژی‌تان تمام شده و مجبورید سفر را با خستگی بگذرانید. برای جلوگیری از این امر بهتر است آهسته سفر کرده و در میان راه برای صرف ناهار. میان وعده و...ایستاده و ساعاتی را استراحت کنید.

انجام بازی‌های جاده‌ای در طول سفر

 در سفرهای جاده‌ای با وجود جذابیت‌های فراوان، مشکلاتی نیز وجود دارد. کلافگی مسیر، خستگی ناشی از نشستن‌های طولانی مدت و یا حتی گم کردن مسیر از جمله این مشکلات به شمار می‌روند. برای اینکه فضای یکنواخت و ساکت درون ماشین را از خود دور کنید، بهتر است بازی‌هایی نظیر بازی‌های کلامی، فکری، عنوان کردن چیستان و گفتن جوک را با هم‌سفران خود امتحان کنید. انجام این نوع بازی‌ها خستگی را از شما دور کرده و حس شادابی، انرژی مثبت و خنده را به شما هدیه می‌کند.

 سر زدن به خانواده و نزدیکان بعد از سفر

هیچ چیز به اندازه دیدن عزیزان و خانواده خستگی بعد از سفر را از تنتان بیرون نخواهد کرد. بنابراین در اولین فرصت به دست آمده به دیدن آن‌ها رفته و دلتنگی خود را رفع کنید. برخی اوقات به افرادی بسیار وابسته هستید که در طول سفر با شما همراه نیستند، از این رو تمام مسافرت خود را با فکر به آنان می‌گذرانید همین تفکر باعث خستگی ذهنی شما خواهد شد، به همین خاطر است که میگوییم، ملاقات این عزیزان خستگی سفر را از تن شما دور خواهد کرد.

نوشیدن آب به مقدار کافی

شاید این موضوع به نظرتان اهمیت زیادی در خستگی و بی حالی نداشته باشد. اما همان‌طور که میدانید آب مایه حیات است و بخش عظیمی از بدن ما را تشکیل می‌دهد. نوشیدن آب به مقدار کافی علاوه بر رفع عطش، باعث رفع خستگی و سرحالی شما می‌گردد. سعی کنید همیشه مقداری آب‌خنک را در ماشین یا در کوله خود قرار دهید تا هرگاه احساس تشنگی و بی حالی کردید جرعه ای از آن را بنوشید.

همراه داشتن مغزی جات

همراه داشتن مغزی جات

ممکن است سفر شما به صورتی باشد که غذای مقوی و سالم در دسترستان نباشد. از این رو مجبور هستید به غذاهای خیابانی و رستوران‌ها اکتفا کنید. خوردن این نوع غذاها تنها شما را سیر می‌کند و هیچ منفعتی برای بدن شما نخواهد داشت. نرسیدن مواد مغذی به بدن در چندین روز متوالی باعث بی حالی و کسل شدن شما می‌گردد از این رو دائما خسته هستید و هیچ لذتی از سفرتان نمی‌برید. به همراه داشتن چند نمونه از مغزی جات مختلف نظیر پسته، گردو، بادام زمینی، بادام و کشمش به رفع خستگی و شاداب شدن شما کمک قابل توجهی می‌کند. حتماً تجربه سفر با مادرتان را داشته‌اید، این فرشته‌های زمینی همیشه به این نکات توجه می‌کنند. سعی کنید همیشه در سفر مانند مادران فکر کنید تا سفری خوش و سالم را تجربه کرده و در طول سفر به‌هیچ‌عنوان با خستگی کاذب رو به رو نشوید.

 کلام آخر

رفتن به سفر در کنار تمام لذت‌ها و جذابیت‌هایش دارای خستگی‌هایی نیز است. موضوعات بسیاری وجود دارد که باعث خستگی و کلافگی افراد در سفر می‌شود، ما در این مقاله آژانس گردشگری روم تور سعی کردیم شما را با عواملی مهم و تاثیر گذار در رفع خستگی و مبارزه با آن آشنا کنیم تا سفری پرانرژی را تجربه کنید. رعایت نکات ذکر شده قطعا کمک بسیار زیادی به شما برای مبارزه با خستگی در سفر خواهد کرد. اگر در مورد این موضوع به راهنمایی نیاز داشتید با ما در ارتباط باشید.