40 تا از معروفترین جاهای دیدنی اصفهان با لوکیشن و عکس

زیبایی‌های اصفهان به قدری زیاد بوده که به ‌اندازه یک سال برای لذت بردن از جای‌جای آن زمان لازم است. با مجله گردشگری روم تور همراه باشید تا یک اصفهان گردی کوتاه و مختصر داشته باشیم.

40 تا از معروفترین جاهای دیدنی اصفهان با لوکیشن و عکس
اصفهان گردی همراه با مجله گردشگری روم تور

اصفهان، شهری زیبا و باشکوه است که می‌توان آن را یک تصویر بدون نقص از تاریخ هنر و ذوق ایرانی دانست. اصفهان به نصف جهان معروف است چرا که از مکان‌ها و جاذبه‌های دیدنی به اندازه نصف جهان برخوردار است.

هنر کاشی کاری و معماری استفاده شده در این مکان‌ها به‌قدری زیبا و شکوهمند است که هر فردی را سر ذوق می‌آورد. ما در این مقاله از مجله گردشگری روم تور، چند مکان و جاذبه‌های معروف و محبوب اصفهان را به شما معرفی خواهیم کرد.

جاهای دیدنی اصفهان برای تفریح گردشگران

گردشگرانی که شهر زیبای اصفهان را به‌عنوان مقصد سفر خود انتخاب کردند می‌توانند در کنار بازدید از جاهای دیدنی اصفهان بخشی از وقت خود را در مراکز فرهنگی و تفریحی اصفهان سپری کنند. ما در ادامه این مقاله قصد داریم برخی از جاهای دیدنی اصفهان برای تفریح گردشگران را به شما معرفی کنیم:

۱. آتشکده تاریخی اصفهان؛ پرستشگاه مردم زرتشتی

آتشکده تاریخی اصفهان

آتشکده یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان است که در بالای کوهی با همین نام واقع شده است. قدمت آتشکده تاریخی اصفهان به زمان سلسله ساسانیان بازمی‌گردد و رمز و رازهای جالبی را در خود پنهان کرده است.

این آتشکده که در قدیم به آن مهربین می‌گفتند محل پرستشگاه مردم زرتشت بوده و یکی از پیامبران الهی در سده ششم پیش از میلاد مسیح به نام طهمورث در این مکان دفن شده است. جالب است بدانید آتشکده اصفهان در زمان حمله اسکندر مقدونی به ایران یکی از مهم‌ترین مراکز نگهداری از گنجینه‌های ارزشمند بوده است.

بنای آتشکده از خشت ساخته شده است و دارای هشت‌گوشه با پنجره‌های رو به بیرون است که از آنجا می‌توانید تمام شهر را مشاهده کنید.

اگر قصد بازدید از این آتشکده تاریخی را دارید بهتر است کفش مناسب پیاده‌روی بپوشید؛ زیرا یک پیاده‌روی نسبتا طولانی را در پیش خواهید داشت. این آتشکده در سال ۱۳۲۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس آتشکده تاریخی اصفهان: خیابان فردوسی، آتشکده اصفهان (ماربین)

۲. خانه مشیرالملک انصاری؛ یکی از جاهای دیدنی اصفهان با سبک و سیاق خانه‌های اشرافی دوره صفویه

خانه مشیرالملک انصاری

یکی از خانه‌های اشرافی اصفهان خانه مشیرالملک انصاری است که متعلق به مشیر انصاری از منشیان و مستوفیان سلسله صفویه است. زمانی که پا در این خانه می‌گذارید انگار با ماشین سفر در زمان به سال‌ها قبل سفر کرده‌اید.

آجر به آجر این خانه عطر و بوی گذشته را در خود نگه داشته‌اند تا آن را با تمام بازدید‌کنندگان به اشتراک بگزارند. پنجره‌های ارسی با شیشه‌های رنگارنگ و زیبا، حیاط بزرگ، باغچه‌های زیبا و حوض آبی وسط عمارت همگی در کنار هم حس خوب و آرامش خانه‌های قدیمی را به گردشگران القا می‌کنند.

خوب است بدانید خانه مشیرالملک امروزه به‌عنوان موزه میراث طبیعی در حال فعالیت است. نگارخانه، فروشگاه گنجینه، کافه و موزه بخش‌های مختلف این خانه تاریخی را تشکیل می‌دهند.

آدرس خانه مشیرالملک انصاری: خیابان هاتف، خیابان مشیر یخچال، ابتدای کوچه هارونیه

۳. آرامگاه شیخ عبدالصمد نظنری؛ بنا شده توسط یکی از مریدان شیخ

آرامگاه شیخ عبدالصمد نظنری

شیخ عبدالصمد نظنزی یکی از عارفان سده هشتم هجری است که امروزه مقبره وی یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی اصفهان در شهر نطنز به شمار می‌رود. بنای این آرامگاه در دوره ایلخانیان و دیلمیان به همت زین‌الدین ماستری (وزیر ایلخانی) یکی از مریدان شیخ ساخته شده است.

زمانی که برای بازدید از این آرامگاه به شهر نطنز می‌روید اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می‌کند مناره و گنبد هشت‌ضلعی زیبا و آبی‌رنگ این آرامگاه است.

داخل آرامگاه نیز با مقرنس‌کاری، کاشی‌کاری‌ها، گچ‌کاری‌های زیبا تزیین شده است. مقبره شیخ عبدالصمد نظری با کاشی‌کاری تزیین شده و پشت یک ضریح چوبی با کنده‌کاری‌های بسیار ظریف و زیبا قرار دارد.

آدرس آرامگاه شیخ عبدالصمد نطنزی: استان اصفهان، شهر نطنز، خیابان مالک‌اشتر

۴. خانه ملا باشی؛ روایتگر یک داستان غم‌انگیز

خانه ملا باشی

خانه ملا باشی یکی از قدیمی‌ترین خانه‌های اشرافی اصفهان است که قدمت آن به دوره صفویه بازمی‌گردد. این خانه در ابتدا یک‌خانه معمولی با دو پنج‌دری و یک بخش زمستان‌نشین بوده است؛ اما در زمان قاجار معماری آن تغییرات زیادی کرده است.

 به جرات می‌توان گفت تاریخ اصفهان و خانه ملا باشی با هم عجین شده است و یک داستان غمگین و قابل تامل را برای گفتن دارد. زمانی که ظل‌السلطان پسر ارشد ناصرالدین‌شاه قاجار به دلیل قاجاری نبودن مادر خود از حکومت بر ایران ناامید شد به اصفهان آمد و به شکلی جنون‌آمیز اقدام به تخریب بناهای تاریخی و سرمایه‌های طبیعی اصفهان کرد.

قصر نمکدان، آیینه‌خانه، بهشت برین، باغ و قصر سعادت‌آباد، گلدسته و تالار اشرف تنها گوشه‌ای کوچک از آثار تاریخی و جاهای دیدنی اصفهان بودند که به دلیل کینه‌توزی و قدرت‌نمایی ظل‌السلطان تخریب شدند. یکی از همسران ظل‌السلطان که زنی مومن و خداشناس بود برای اعتراض خانه ظل‌السلطان را ترک کرد و در خانه حاج‌آقا نجفی ساکن شد.

ظل‌السلطان که به‌خاطر این اتفاق خشمگین شده بود به پسرانش گفت هر کس مادر خود را بکشد صاحب نیمی از املاک من خواهد شد .ملا باشی که یکی از روحانیان بزرگ و معتمد آن زمان بود برای آرام‌کردن اوضاع اصفهان به این شهر آمد و در خانه ملا باشی ساکن شد.

او این خانه را به‌منظور اسکان خود گسترش داد و اقدام به بازسازی آن کرد تا جایی که امروزه این خانه‌ یکی از زیباترین خانه‌های قدیمی و جاهای دیدنی اصفهان است. خانه ملا باشی به چهار بخش اصلی شامل شاه‌نشین، حیاط اندرون، حیاط بیرون و تابستان‌نشین تقسیم می‌شود.

آدرس خانه ملا باشی؛ خیابان هشت‌بهشت غربی، خیابان ملک، کوچه ملا باشی

۵. کلیسای بیت الحم؛ یکی از زیباترین جاذبه‌ های گردشگری اصفهان

کلیسای بیت الحم

کلیسای بیت الحم یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که در زمان شاه‌عباس صفوی بنا شده است. در زمان سلسله صفویه فقط یک کلیسای بزرگ به نام کلیسای مریم مقدس در اصفهان وجود داشته که محل عبادت مسیحیان آن زمان بوده است.

به همین دلیل یکی از بازرگانان آن زمان به اسم خواجه پطرس ولیجانیان به‌منظور جلوگیری از ازدحام جمعیت در این کلیسا هزینه ساخت کلیسای بیت الحم را به عهده گرفته است.

کلیسای بیت الحم با الهام از معماری ایرانی و صفوی ساخته شده است و نقاشی‌ها و گچ‌کاری‌های درونی کلیسا هنر معماران و هنرمندان ایرانی را به رخ جهانیان می‌کشد. خوب است بدانید مزار خواجه پطرس ولیجانیان و برخی از اعضای خانواده او در این کلیسا قرار دارد.

آدرس کلیسای بیت الحم: خیابان توحید شمالی

۶. باغ گل‌ها اصفهان؛ گوشه‌ای از بهشت در استان اصفهان

 باغ گل‌ها اصفهان

باغ گل‌های اصفهان یکی از مجموعه‌های آموزشی، پژوهشی، فرنگی، تفریحی و از جاهای دیدنی اصفهان است که در دهه هفتاد در مساحتی ۶۷۰۰۰ متری تاسیس شده است. باغ گل‌های اصفهان دارای ۳۹۵ گونه گیاهی است؛ به همین دلیل احساس قدم‌زدن در بهشت را به بازدیدکنندگان القا می‌کند.

علاوه بر این باغ گل‌ها در حاشیه رودخانه زاینده‌رود قرار دارد و نقش مهمی در ایجاد هوای پاک و نگهداری از محیط‌زیست دارد. گردشگران عزیز می‌توانند با مراجعه به این مجموعه با گونه‌‌های مختلف گیاهی آشنا شوند و با تماشای انواع گل‌ها و برکه پر از ماهی مجموعه لحظات خاطره‌انگیزی را در کنار دوستان و آشنایان خود سپری کنند.

یکی از زیباترین بخش‌های باغ گل‌های اصفهان فرش گل‌های مجموعه است که با الهام از طرح فرش ایرانی و با استفاده از گل‌های مختلف در مساحتی ۱۸۶۰ متری طراحی شده است.

خوب است بدانید باغ گل‌های اصفهان دارای بخش‌های مختلفی نظیر باغ ‌صخره‌ای، آب‌نمای زیبا، باغ سوزنی‌برگان، آبشار و کافه است. اگر به عکاسی علاقه‌مند هستید و می‌خواهید از طبیعت زیبای باغ گل‌ها اصفهان عکس بگیرید پیش از رفتن به این مجموعه باید مجوز‌های لازم را کسب‌کنید.

آدرس باغ گل‌ها اصفهان: میدان بزرگمهر، ابتدای خیابان سلمان فارسی

۷. آرامگاه صائب تبریزی؛ با سبک معماری صفوی

آرامگاه صائب تبریزی

میرزا محمد‌علی صائب تبریزی یکی از بزرگ‌ترین شعرای قرن ۱۱ هجری بود که آثار ماندگاری از او به رشته تحریر درآمده است. در توصیف این شاعر بلندآوازه همین بس که به دلیل لطافت شعرها و سبک نوشتنش توانست لقب ملک‌الشعرا را از شاه دوم صفوی دریافت کند.

سرانجام این شاعر بلندآوازه در سال ۱۶۷۶ میلادی در سن ۸۴ سالگی از دنیا رفت و در مکانی نامشخص در اصفهان به خاک سپرده شد.

این مکان سال‌ها نامشخص باقی ماند تا اینکه در سال ۱۳۱۷ توسط جمال‌الدین همایی در باغ مسجد محله لنبان کشف شد. بعد از کشف‌شدن آرامگاه صائب تبریزی در دوره پهلوی یک آرامگاه زیبا با سبک معماری صفوی برای این شاعر بنا شد.

آدرس آرامگاه صائب تبریزی: محله لنبان، خیابان صائب، باغ صائب تبریزی

۸. حمام علی قلی آقا؛ یکی از جاهای دیدنی اصفهان با نقاشی‌های زیبا و چشم‌نواز

حمام علی‌قلی آقا

حمام علی‌قلی آقا در منطقه بید آباد اصفهان قرار دارد و به‌وسیله علی‌قلی آقا یکی از درباریان سلسله صفوی در مجموعه‌ای که خود بانی آن بوده ساخته شده است. این بنا با سبک و سیاق معماری‌های صفوی ساخته شده است و شامل دو حمام بزرگ، حمام کوچک و فضای چال حوضه است.

وجود سربینه و گرم‌خانه در هر یک از این دو حمام سبب شده تا زمان و مردان بتوانند به‌صورت جداگانه از آن استفاده کنند. جالب است بدانید تابلوها و نقاشی‌هایی که در دیوارهای حمام علی‌قلی آقا به چشم می‌خورد مربوط به دوره قاجاریه است.

آدرس حمام علی‌قلی آقا: خیابان فروغی، خیابان تگریان، خیابان بازارچه علی‌قلی آقا

بیشتر بخوانید: معروفترین غذاهای سنتی اصفهان

۹. محله جلفا؛ محله ارامنه اصفهان

محله جلفا

در میان معرفی جاهای دیدنی اصفهان نمی‌توان از محله جلفا اصفهان چشم‌پوشی کرد. در زمان سلسله صفوی ارمنی‌هایی که به ایران مهاجرت کردند به دستور شاه صفوی در این محله از اصفهان ساکن شدند و این محله را با ترکیبی از معماری ارمنی و صفوی بنا کردند.

گردشگران عزیز در زمان بازدید از محله جلفا می‌توانند در بازارهای قدیمی و زیبای محله جلفا قدم بزنند و از خریدکردن در چنین محیط زیبایی لذت ببرند. بعد از خرید نیز می‌توانید برای رفع خستگی به یکی از کافی‌شاپ‌های محله جلفا بروید و در کنار خوردن نوشیدنی از تماشای محله جلفا از پشت پنجره لذت ببرید.

جالب است بدانید در محله جلفا ۱۱ کلیسا زیبا وجود دارد که برخی از آنها جزو زیباترین جاهای دیدنی اصفهان به شمار می‌روند.

آدرس محله جلفا: محله جلفا اصفهان

۱۰. آکواریوم اصفهان؛ تجربه تماشای زندگی زیر آب در یکی از جاهای دیدنی اصفهان

 آکواریوم اصفهان

اگرچه مکان‌های تاریخی بخش مهم و اعظمی از جاهای دیدنی اصفهان را تشکیل می‌دهند؛ اما تونل آکواریوم اصفهان نیز به نوبه خود یکی از متفاوت‌ترین جاهای دیدنی اصفهان است. آکواریوم اصفهان در سال ۱۳۹۷ با همکاری شرکت اوشن آکواریوم ترکیه در پارک جنگلی ناژوان اصفهان تاسیس شده است.

گردشگران می‌توانند در آکواریوم زندگی زیر دریا را در ۳۳ تونل بزرگ به طول ۱۰ تا ۵ متر از نزدیک تماشا کنند. این مجموعه شامل ۶۵۰۰ گونه آبزی است که از ۵ اقیانوس بزرگ جهان گردآوری شده‌اند. جالب است بدانید تونل آکواریوم اصفهان به‌قدری بزرگ است که ۶ نوع کوسه در این آکواریوم نگهداری می‌شوند.

آدرس آکواریوم اصفهان: خیابان الفت، پارک جنگلی ناژوان

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به اصفهان

۱۱. موزه موسیقی؛ برای علاقه‌مندان به موسیقی ایرانی

موزه موسیقی

اولین موزه موسیقی ایران و تنها موزه موسیقی کشور یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که از محبوبیت زیادی در میان گردشگران داخلی و خارجی برخوردار است. این موزه توسط دو تن از بزرگ‌ترین موسیقی‌دانان اصفهانی در سال ۱۳۹۴ تاسیس شده است.

موزه موسیقی شامل ۳۰۰ نوع ساز موسیقی ایرانی است که بعضی از این سازها جزو سازهای کمیاب و حتی نایاب به شمار می‌روند. علاقه‌مندان به موسیقی ضمن تماشای این سازها می‌توانند صدای این سازها‌ را گوش دهند و با نحوه ساختن آنها آشنا شوند‌.

بخش‌های مختلف موزه موسیقی شامل تالار سازهای ملی، سرای سرآهنگان، موسیقی سرا، تالار سازهای ملی و تالار ساخت ساز است.

آدرس: خیابان توحید میانی، خیابان شهید قندی (مهرداد)، پلاک ۷۴

۱۲. حمام شیخ بهایی؛ یک حمام اسرارآمیز و منحصربه‌فرد

حمام شیخ بهایی

یکی دیگر از حمام‌های تاریخی اصفهان که در زمان سلسله صفوی ساخته شده حمام شیخ بهایی است. این حمام در سال ۱۰۲۵ هجری قمری به دستور شاه‌عباس اول، توسط شیخ بهایی ساخته شده است.

حمام شیخ بهایی مانند سایر حمام‌های قدیمی از بخش‌های مختلفی نظیر سربینه زنانه و مردانه، چند خزینه، آب‌انبار و استخر تشکیل شده است؛ اما چیزی که این حمام را از سایر حمام‌های آن دوران متمایز می‌کند هوش و ذکاوت شیخ بهایی در گرم‌کردن آن است.

شیخ بهایی با استفاده از گاز متان تولید شده توسط فاضلاب مسجد جامع و روغنی که از عصار خانه مجاور حمام چکه می‌کرد سیستم گرمایشی را طراحی کرد که توسط آن آب حمام همیشه گرم می‌ماند.

این حمام سال‌ها به فراموشی سپرده شده بود تا اینکه در سال ۱۳۸۶ مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و به عنوان یکی از جاهای دیدنی اصفهان مورد بازدید عموم مردم قرار گرفت.

آدرس حمام شیخ بهایی: خیابان عبدالرزاق، بازار سنگ‌تراش‌ها، کوچه شیخ بهایی

بیشتر بخوانید: بهترین زمان سفر به اصفهان

۱۳. موزه تاریخ طبیعی؛ یکی از جاهای دیدنی اصفهان با بنایی تاریخی

موزه تاریخ طبیعی

موزه تاریخ طبیعی یکی دیگر از موزه‌های منحصر‌به‌فرد اصفهان است. این موزه در تاریخ ۱۳۶۷ باهدف افزایش سطح دانش و اطلاعات عمومی مردم در مورد حیات‌وحش کار خود را آغاز کرده و به‌تدریج گسترش پیدا کرده است.

تمامی آثار طبیعی موزه تاریخ طبیعی به همت آقای دکتر جعفریان، استاد دانشگاه اصفهان گردآوری شده‌ است. آقای دکتر جواهریان در طول ۳۷ سال این آثار زمین‌شناسی، جانوری، جغرافیایی و گیاهی را با سرمایه شخصی خود از سراسر جهان گردآوری کردند.

موزه تاریخ طبیعی از بخش‌های مختلفی نظیر سالن راهنمای موزه، سالن گیاه‌شناسی، سالن بی‌مهرگان، سالن زمین‌شناسی، سالن کمک‌آموزشی، سالن مهره‌داران و سالن جغرافیای طبیعی تشکیل شده است.

جالب است بدانید این موزه در یکی از مکان‌ های تاریخی اصفهان به نام تالار تیموری یا تالار چهار حوض تاسیس شده است. این بنا در سده پانزدهم میلادی و در زمان تیموریان ساخته شده است و امروزه جزو برجسته‌ترین جاهای دیدنی اصفهان به شمار می‌رود.

آدرس موزه تاریخ طبیعی: خیابان سپه، خیابان استانداری، تالار تیموری

۱۴. خانه مشروطه اصفهان؛ محل گردهمایی بزرگان زمان مشروطه

خانه مشروطه اصفهان

یکی از جاهای دیدنی اصفهان که توجه کمتری به آن می‌شود خانه مشروطه یا مشروطیت است. خانه مشروطه در زمان سلسله قاجار بنا شده و در آن زمان متعلق به حاج‌آقا نجفی بوده است. حاج‌آقا نجفی یکی از بزرگ‌ترین روحانیون زمان قاجار است که نقش مهمی در دوره مشروطیت داشته است.

خانه مشروطه در آن زمان محلی برای گردهمایی روحانیون، رجال سیاسی و آزادی‌خواهان بوده به همین دلیل امروزه به یک موزه تاریخی در مورد نهضت مشروطه تبدیل شده است. خانه مشروطه مانند بسیاری از خانه‌های تاریخی زمان قاجار دارای دو حیاط اندرونی و بیرونی، دو شاه‌نشین و دوازده اتاق است که با معماری بی‌نظیر و هنرمندانه‌اش توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

کافی است در یک روز آفتابی بای بازدید از جاهای دیدنی اصفهان سری به خانه مشروطه بزنید تا محو تماشای شیشه‌کاری‌های رنگارنگ ارسی‌های پنج لنگه آن شوید.

آدرس: ضلع شرقی نقش‌جهان، خیابان نشاط، کوچه چهاردهم، پشت مسجدشاه

۱۵. میدان عتیق؛ یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان

میدان عتیق

در نزدیکی میدان نقش‌جهان یک میدان تاریخی دیگر به نام میدان عتیق یا سبزه‌میدان وجود دارد که قدمت آن به زمان سلسله سلجوقیان بازمی‌گردد.

میدان عتیق که امروزه با نام میدان امام علی نیز شناخته می‌شود ساختاری ذوزنقه‌شکل دارد و در زمان خود یکی از مهم‌ترین میدان‌های شهر بوده است؛ اما بعد از ساخت میدان نقش‌جهان به دستور شاه‌عباس صفوی به‌تدریج از اهمیت این میدان کاسته شده است.

 این میدان امروزه با ظاهری نو و مدرن یکی از پررفت‌وآمدترین بازارها و جاهای دیدنی اصفهان است؛ بنابراین گردشگران می‌توانند در این بازار سوغات و تمام وسایل موردنیاز خود را خریداری کنند.

آدرس میدان عتیق: تقاطع چهار خیابان هاتف، ولیعصر، عبدالرزاق، و مسجد جامع، میدان امام علی (میدان عتیق)

۱۶. پل چوبی؛ پل ارتباطی بین باغ‌های سلطنتی دوره صفوی

پل چوبی

بسیاری از گردشگران تصور می‌کنند پل‌هایی قدیمی که روی رودخانه زاینده‌رود قرار دارند تنها به سی‌وسه‌پل و پل خواجو محدود می‌شوند؛ اما باید به شما بگوییم به جز این دو پل زیبا و معروف پل‌های تاریخی دیگری نیز روی این رودخانه قرار دارند که مناسب شب گردی در اصفهان است.

یکی دیگر از پل‌های تاریخی و جاهای دیدنی اصفهان پل چوبی است که بافاصله ۲۰۰ متری از پل الله ویردیخان یا سی‌و‌سه‌پل قرار دارد.

پل چوبی در زمان سلسله صفوی به دستور شاه‌عباس دوم بنا شده است. این در زمان صفوی محل رفت‌وآمد خاندان صفوی بین باغ‌های سلطنتی نظیر کاخ هفت دست، تالار آیینه‌خانه، کلاه‌فرنگی، کاخ باشکوه سعادت‌آباد و نمکدان (همان‌طور که گفتیم این عمارت‌ها توسط ظل‌السلطان، پسر ناصرالدین‌شاه قاجار تخریب شده‌اند) بوده است و مردم معمولی حق رفت‌وآمد بر روی پل را نداشتند.

پل چوبی ۱۴۷ متر طول دارد و از ۲۱ دهانه کوچک و بزرگ تشکیل شده است. جالب است بدانید در قدیم یک جوی کوچک برای آبرسانی به عمارت‌های اطراف روی پل وجود داشته است به همین دلیل به این پل، پل چوبی یا جویی می‌گویند.

آدرس پل چوبی: خیابان کمال اسماعیل، پل چوبی

۱۷. پل مارنان؛ با قدمتی نامشخص

پل مارنان

پل مارنان یکی از جاهای دیدنی اصفهان که در زمان‌های قدیم برای ایجاد ارتباط بین ساحل شمالی و جنوبی زاینده‌رود ساخته شده است.

اطلاعات دقیقی در مورد زمان ساخت این پل وجود ندارد. برخی از باستان‌شناسان بر این باورند که پل مارنان در زمان سلسله ساسانیان ساخته شده است و در زمان صفوی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است؛ اما برخی از کتب قدیمی به این موضوع اشاره دارد که پل مارنان در زمان صفوی توسط یک تاجر ارمنی ساخته شده است.

طبق نظر کارشناسان نام اصلی این پل ماربین بوده که از فرهنگ اوستایی گرفته شده است که ریشه در مهربین دارد و علت نام‌گذاری این پل نزدیکی این پل به منطقه مهربین بوده است؛اما با گذشت زمان و دگرگونی واژگان نام پل به پل مارنان تغییریافته است.

پل مارنان ۱۶۰ متر طول دارد و از ۱۷ دهنه تشکیل شده است. جالب است بدانید پل مارنان تنها یک پل نیست؛ بلکه درگذشته کشاورزان به‌منظور آبیاری باغ‌ها و زمین‌های خود از این پل به‌عنوان آب‌بند نیز استفاده می‌کردند.

اگر می‌خواهید در حین تماشای زاینده‌رود از صدای آرامشبخش شرشر آب نیز لذت ببرید پل مارنان را در لیست جاهای دیدنی اصفهان که باید از آن بازدید کنید قرار دهید.

آدرس پل مارنان: خیابان سعدی، پل مارنان

۱۸. شهر رویاهای اصفهان؛ برای تمامی سنین

شهر رویاهای اصفهان

شهر رویاهای اصفهان بزرگ‌ترین شهربازی ایران است که در سال ۱۳۹۳ در دو قسمت سرپوشیده و روباز تاسیس شده است. این شهربازی تنها مناسب کودکان و نوجوانان نیست؛ بلکه افراد بزرگسال نیز می‌توانند از بازی‌های هیجان‌انگیز این شهربازی استفاده کنند.

شهر رویاهای اصفهان از بخش‌های مختلفی نظیر کارتینگ، پارک آبی، سالن بازی‌های کامپیوتری، سفر به فضا، سفر به دنیای زیر آب و شهر واژگون تشکیل شده است؛ بنابراین گردشگران عزیز با هر سلیقه‌ای می‌توانند شهر رویاها را به‌عنوان مقصد بعدی جاهای دیدنی اصفهان انتخاب کنند.

آدرس شهر رویاها: بزرگراه کمربندی شرق اصفهان، بعد از روشن دشت، نرسیده به دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان

۱۹. پارک آبی آبسار؛ تجربه آبتنی در شهر اصفهان

پارک آبی آبسار

اگر می‌خواهید خستگی بازدید از جاهای دیدنی اصفهان را از تن بیرون کنید سری به پارک آبی آبسار بزنید. پارک آبی آبسار یک مجموعه تفریحی و ورزشی بسیار بزرگ شامل بخش‌های مختلفی نظیر چاله فضایی، حمام ترکی، استخر شیرجه، سونا و جکوزی، سقوط آزاد، فوتبال صابونی، محل بازی‌های کودکان، استخر کودکان، سالن بازی‌های کامپیوتری، کافی‌شاپ و رستوران است.

علاوه بر این می‌توانید در مجموعه ورزشی آبسار از سایر امکانات این مجموعه نظیر سالن بدنسازی، سالن بولینگ، مرکز آب‌درمانی و اسکواش نیز استفاده کنید.

اگر قصد دارید از تفریحات اصفهان استفاده کنید می توانید در سایت روم تور رزرو را انجام دهید و در صورت نیاز از کارشاسان ما راهنمایی های لازم را دریافت کنید: رزرو تفریحات اصفهان

آدرس مارک آبی آبسار: سپاهان شهر، بلوار شاهد

۲۰. پارک ملی کلاه قاضی؛ زیستگاه جانوران در حال انقراض

گردشگران عزیزی که به محیط‌زیست و گونه‌های گیاهی و جانوری علاقه‌مند هستند می‌توانند برای مقصد بعدی اصفهان گردی سری به پارک ملی کلاه قاضی بزنند. پارک ملی کلاه قاضی ۴۸ هزار هکتار مساحت دارد و زیستگاه انواع گونه‌های جانوری و پوشش گیاهی است.

جالب است بدانید در زمان سلسله صفوی این منطقه شکارگاه پادشاهان صفوی بوده است؛ اما از سال ۱۳۷۶ به‌عنوان پارک ملی شناخته می‌شود و زیستگاه برخی از جانوران در حال انقراض منطقه است.

گردشگرانی که برای صخره‌نوردی و طبیعت‌گردی قصد بازدید از پارک ملی کلاه قاضی را دارند باید مجوز‌های لازم را از اداره محیط‌زیست اصفهان کسب کنند.

آدرس پارک ملی کلاه قاضی: ۳۶ کیلومتری جنوب اصفهان

۲۱. پارک جنگلی ناژوان؛ برای یک پیک‌نیک خانوادگی

پارک جنگلی ناژوان

یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی اصفهان برای دوستداران طبیعت پارک جنگلی ناژوان است. این پارک جنگلی در کنار زاینده‌رود قرار دارد؛ بنابراین بهترین مکان برای یک پیک‌نیک خانوادگی یا دوستانه در حاشیه زاینده‌رود است.

علاوه بر این گردشگران عزیز می‌توانند از امکانات تفریحی، آموزشی، فرهنگی و رفاهی پارک جنگلی ناژوان نظیر شهربازی، پارک آبی کودکان، تله سیژ، قایق‌رانی، ایستگاه درشکه‌سواری، غرفه صنایع‌دستی، زمین‌های ورزشی، آلاچیق، فضای سبز، امکان کمپینگ، کافه، رستوران، مانژ اسب‌سواری و پیست دوچرخه‌سواری نیز استفاده کنند.

آدرس پارک جنگلی ناژوان: بزرگراه شهید حبیب الهی، پارک جنگلی ناژوان

۲۲. میدان نقش جهان

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان یکی از زیباترین مکان‌های دیدنی شهر اصفهان است. این میدان دارای قدمت بسیاری بوده و شاهد بسیاری از شادی‌ها، جنگ‌ها، تنوع مردمی و... بوده است. میدان نقش جهان در همه فصل‌ها از زیبایی مخصوصی برخوردار است اما زیبایی آن در فصل پاییز دو چندان می‌شود، اگر قصد سفر به اصفهان در فصل پاییز را دارید میدان نقش جهان گزینه بسیار مناسبی برای شما خواهد بود.

استفاده از ماشین شخصی در این میدان کمی دشوار است و برای پارک کردن زمان زیادی را صرف می‌کنید، بهتر است ماشین خود را در کوچه پس کوچه‌های پشت میدان پارک کنید و یا از پارکینگ‌های عمومی که به همین منظور تدارک دیده‌شده، استفاده کنید. میدان نقش‌جهان در میدان امام حسین (ع)-خیابان سپاه واقع شده و به صورت شبانه روزی باز است.

آدرس میدان نقش جهان: ورودی غربی دروازه دولت، خیابان سپه (مشاهده روی نقشه)

۲۳. مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله یکی از معروف‌ترین مکان‌های دیدنی اصفهان است. این بنای باشکوه در ابتدا بدون مناره و صحن ساخته شد و به ‌منظور استفاده شخصی توسط درباریان بنا شده بود.

یکی از ویژگی‌های منحصر به ‌فرد مسجد شیخ لطف الله وجود رنگ‌های متنوع اعم از صورتی، خاکی و خاکستری در دیواره‌های آن در طی روز است. این مسجد در سال ۱۳۱۰ با شماره ۱۰۵ برای اولین بار در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

شهرت مسجد شیخ لطف الله زمانی جهانی شد که تمبر مشترکی با نقش این بنا از کشور چین منتشر شد. گنبد این مسجد به‌ عنوان مدورترین گنبد در بین مساجد جهان شناخته‌ شده است.

معماران و طراحان این بنای تاریخی با ظرافت و هوش خلاقانه، زیبایی معماری ایرانی-اسلامی را به تمام مردمان جهان نشان داده‌اند. این مکان در میدان امام اصفهان واقع‌شده و از ساعت ۹ صبح تا ۱۲:۳۰ و ۱۴ تا ۱۸ پذیرای شما خواهد بود.

آدرس مسجد شیخ لطف الله: میدان نقش جهان روبروی عمارت عالی قاپو(مشاهده روی نقشه)

۲۴. پل خواجو

پل خواجو

پل خواجو یکی از شگفتی‌های معماری ست که اغلب افراد را محو تماشای خود می‌کند. این پل زیبا در زمان حکومت شاه عباس دوم با طراحی متقارن و هنرمندانه بر روی زاینده رود طراحی و ساخته شد.

این بنا با وجود عملکردهایی همچون سد و تنظیم جریان آب همواره سالم و استوار باقی مانده است. این پل در پانزدهم دی سال ۱۳۱۰ به‌ عنوان یکی از مکان‌های دیدنی اصفهان ثبت ملی شد.

ساختمان نسبتا کوچکی در قسمت میانی پل خواجو به منظور استفاده شخصی خانواده شاه از آن، طراحی و بنا شده است. این پل در همه ساعات روز از زیبایی‌های چشمگیر منحصر به ‌فرد خود برخوردار است؛ اما لحظه غروب و انعکاس نور خورشید در رودخانه، زیبایی محیط را دو برابر می‌کند.

این بنا در انتهای جنوبی چهار باغ خواجو و در انتهای شرقی خیابان کمال‌الدین اسماعیل اصفهانی قرار دارد. بازدید از این بنا در طول شبانه روز برای عموم آزاد است.

آدرس پل خواجو: انتهای خیابان کمال اسماعیل اصفهانی، امتداد خیابان خواجو، پل خواجو (مشاهده روی نقشه)

۲۵. سی و سه پل

سی و سه پل

سی و سه پل، همان‌طور که می دانید یکی از نماهای اصلی شهر اصفهان است. این بنای تاریخی یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین بناهای اصفهان به‌حساب می‌آید. این پل به ‌عنوان نمادی ابدی برای اصفهان در زمان حکومت شاه عباس توسط فردی به نام الله وردی خان ساخته شد.

امروزه با وجود اینکه پایه‌های سی و سه پل در حال تخریب بوده و آب زاینده رود رو به خشکی است اما همچنان دارای هیبت و شکوه بی‌نظیری است.

این بنای تاریخی در زمان‌های مختلف میزبان جشن‌ها و حوادث مختلظفی نظیر نوروز، آب پاشان و خاج شویان که جزو مراسمات مهم اصفهان محسوب می‌شوند، بوده است.

سی و سه پل از ۳۳ دهانه تشکیل شده و بر سطح زمینی به عرض ۱۴ متر و طول ۲۹۵ متر بنا شده است. این پل در فاصله‌ ‎۱۸۰۰متری از پل خواجو قرار دارد و به صورت شبانه روزی برای بازدید عموم آزاد است.

آدرس سی و سه پل: میدان انقلاب، سی و سه پل (مشاهده روی نقشه)

۲۶. کاخ چهل ستون

کاخ چهل ستون اصفهان

کاخ چهل ستون از دیگر بناهای باشکوهی است که ساخت آن از دوره شاه عباس اول شروع شد. این بنای خاص و مجلل نمونه‌ای برای به رخ کشیدن قدرت معماری ایرانیان به جهان است.

این قصر زیبا به بهشتی در قلب اصفهان شباهت دارد و کمتر بنایی نظیر آن ساخته‌شده است. این اثر تاریخی در ۱۵ دی ماه سال ۱۳۱۰ با شماره ۱۰۸ به ثبت ملی رسید. این مکان نمونه واضحی از هنر بی‌نظیر ایرانیان در کاشی کاری، نقاشی، آینه‌کاری است.

این کاخ در حقیقت متشکل از بیست ستون بوده که به دلیل انعکاس تصویر این ستون‌ها در آب مقابل کاخ به چهل‌ستون رسیده است. امروزه از این بنا به ‌عنوان موزه جهت به نمایش گذاشتن آثار هنری اعم از مجموعه سفال، مجموعه آبگینه، مجموعه فرش‌های قدیمی، مجموعه انواع سنگ‌ نوشته‌ها، مجموعه آثار دوران صفویه و مجموعه آثار تاریخی و آثار دوران اسلامی استفاده می‌شود. آدرس این کاخ درمیدان امام حسین – خیابان استانداری است.

آدرس کاخ چهل ستون: نقش جهان،خیابان دروازه دولت، خیابان سپه (مشاهده روی نقشه)

۲۷. عمارت هشت بهشت

عمارت هشت بهشت

عمارت هشت بهشت که به دستور شاه اسماعیل ساخته شد یکی از عمارت های وسیعی است که جزو مکان‌های حیرت‌ انگیز و شگفت‌آور شهر اصفهان به شمار می‌رود. این عمارت طی گذشت سال‌ها تغییرات بسیاری را به خود دیده و فضاهایی از آن کاسته یا به آن افزوده شده است.

عمارت هشت بهشت در ۲۲ آذر ماه سال ۱۳۱۳ به فهرست ثبت آثار ملی ایران اضافه شد. درختان سر به فلک کشیده باغ‌های این عمارت آرامش بسیاری را به روح و ذهن افراد تزریق می کند.

در دوران صفویه این کاخ از زیبایی رویایی و چشمگیری برخوردار بود اما در زمان حکومت قاجار دستخوش تغییراتی شد که آن تصویر رویایی و با شکوه کمی در هم شکست. عمارت هشت بهشت در خیابان چهارباغ اصفهان واقع شده و ساعت ۹ صبح تا ۱۷:۳۰ برای بازدید از این باغ در نظر گرفته شده است.

آدرس عمارت هشت بهشت: خيابان باغ گلدسته، پارك شهيد رجائي (مشاهده روی نقشه)

۲۸. مسجد امام

مسجد امام اصفهان

مسجد امام یا مسجد شاه یکی از برجسته ترین آثار معماری ایرانی-اسلامی است. مسجد امام، مکانی زیبا و با شکوه که در دوران صفوی به دستور شاه عباس ساخته شد تا از آن به‌ عنوان هدیه‌ای به روح شاه طهماسب یاد شود.

این بنای باشکوه دسترنج هنرمندان بسیاری از جمله استاد علی اکبر اصفهانی به ‌عنوان معمار مهندس، محمد علی بیک الله به ‌عنوان ناظر ساختمان و خوشنویسانی چون محمدرضا امامی، عبد الباقی تبریزی، علیرضا عباسی و محمد صالح امامی بوده که در این مکان کتیبه نگاری کرده‌اند.

مسجد امام در تاریخ ۱۵ دی ماه سال ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۰۷ در آثار ملی ایران به ثبت رسید و مجموعه میدان نقش جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است. این بنا در میدان نقش جهان قرار دارد و ساعت بازدید از آن از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ است.

آدرس مسجد امام: جنوب میدان نقش جهان (مشاهده روی نقشه)

۲۹. مدرسه چهار باغ

مدرسه چهار باغ اصفهان

مدرسه چهار باغ یکی از حیرت‌انگیزترین مکان‌های دیدنی شهر اصفهان است. این بنای با شکوه نام خود را از چهار ایوانش می‌گیرد. به‌ علاوه گردشگران بسیاری در مورد ویژگی‌های انحصاری آن سخن گفته‌اند.

این مکان علاوه بر مدرسه چهار باغ به مدرسه مادر شاه و مدرسه سلطان حسین نیز شهرت دارد. این مکان آخرین بنایی است که در دوران حکومت صفویه ساخته شد. این بنا با استفاده از هنر گره چینی و کاشی‌کاری‌های بی‌نظیر تصویری ماندگار را در ذهن افراد به وجود می‌آورد.

بازگشایی مجدد این مدرسه در شهریور سال ۱۳۲۰ صورت گرفت و کتابخانه قدیمی آن در سال ۱۳۲۳ به نام کتابخانه فرهنگ تبدیل شد. این مدرسه در حال حاضر جزو مدارس طلبه نشین حوزه علمیه اصفهان به شمار می‌رود. این مکان در خیابان چهار باغ شهر اصفهان واقع شده که در ساعت ۹ صبح تا ۱۷ بازدید از آن آزاد است.

آدرس مدرسه چهار باغ: خیابان شیخ بهایی،خیابان چهارباغ عباسی (مشاهده روی نقشه)

۳۰. منارجنبان

منارجنبان

منارجنبان یکی از حیرت‌آورترین و عجیب‌ترین بناهای اصفهان، منارجنبان است. این بنای زیبا با وجود اینکه از ظاهری ساده برخوردار بوده اما معماری ظریف و هوشمندانه آن باعث شده تا مناره‌ های آن با کمترین فشار تکان بخورند و موجب تکان خوردن کل ساختمان شوند.

همین ویژگی خاص و منحصربه‌فرد این مکان، محبوبیت و معروفیت آن را دو برابر کرده است. عارفی به نام عمو عبدالله کارلادانی در این مکان دفن شده است.

منارجنبان از دو مناره به پهنای نه متر و بلندای هفده متر تشکیل شده است. بر بلندای این مناره‌ ها کاشی‌های فیروزه‌ای و لاجوردی زیبایی به چشم می‌خورد. اگر قصد سفر به اصفهان را دارید، بازدید از این بنای تاریخی و زیبا را در برنامه سفر خود قرار دهید.

منارجنبان در کیلومتر ۶ جاده اصفهان به نجف آباد در بلوار آتشگاه – محله کارلادان قرار دارد. ساعات بازدید از مکان از ۹ صبح تا ۱۶:۳۰ در نظر گرفته شده است.

آدرس منارجنبان: بزرگراه آتشگاه، بعد از خیابان بهشت (مشاهده روی نقشه)

۳۱. چهار باغ عباسی

 چهار باغ عباسی

چهار باغ عباسی یکی از زیباترین چهار باغ‌های موجود در اصفهان است. این چهارباغ از سی و سه پل شروع و به سمت شمال شهر ادامه پیدا می‌کند که خیابانی سراسر از درختان سرسبز و سر به فلک کشیده را تشکیل می‌دهد. در طی گذشت زمان چهار باغ دیگری به وجود آمد که آن را چهار باغ پایین نامیدند که مسیر آن از جنوب شهر اصفهان تا سی و سه پل است.

هر دو مسیر در سی و سه پل به هم متصل می‌شوند و فضایی بسیار زیبا و منحصربه ‌فرد را به وجود می‌آورند. چهارباغ عباسی در دوران قاجار دچار آسیب‌ هایی شد و تعدادی از درختان آن کنده و یا بریده شدند که با این وجود هنوز این مسیر از زیبایی‌های بسیاری برخوردار بوده و برای پیاده روی گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شود. این چهار باغ سرسبز در خیابان چهارباغ اصفهان واقع شده است.

آدرس چهار باغ عباسی: نقش جهان،خیابان شیخ بهایی،خیابان چهارباغ عباسی (مشاهده روی نقشه)

۳۲. موزه کلیسای وانک

موزه کلیسای وانک

موزه کلیسای وانک در زمان حکومت شاه عباس دوم به منظور استقرار ارامنه در شهر اصفهان بنا شد. این کلیسا یکی از مکان‌های دیدنی شهر اصفهان به شمار می‌رود که آوازه آن با تاریخ شهر پیوند خورده است.

این بنای تاریخی تلفیقی از معماری اسلامی و ارمنی بوده که گنبد زیبایی بر فراز آن خود نمایی می کند. وجود نقاشی‌های هنرمندانه بر روی دیواره ‌های این کلیسا خبر از داستانی مهیج و تاریخی را می‌دهند.

در حال حاضر از این بنا به‌ عنوان مکانی مذهبی به‌ منظور انجام عبادت و اعمال مذهبی استفاده می‌شود. در کنار این کلیسا، موزه‌ای قرار دارد که با نام موزه کلیسای وانک اصفهان شناخته شده است.

در این موزه آثاری با ارزش و تاریخی نگهداری می شود، یکی از معروف‌ترین آثار موجود در این موزه تار مویی است که جمله‌ای از تورات بر روی آن نقش بسته است. این بنا در ‌محله جلفا – کوچه کلیسا وانک قرار دارد.

آدرس موزه کلیسای ونک: جلفا،خیابان حکیم نظامی،خیابان کلیسای وانک (مشاهده روی نقشه)

۳۳. کاخ عالی قاپو

کاخ عالی قاپو

کاخ عالی قاپو یکی از چشمگیرترین و زیباترین بناهای تاریخی شهر اصفهان است. این کاخ در شش طبقه بنا شده و دقیقا در مقابل مسجد شیخ لطف الله ساخته شده است. زیبایی‌های فراوان این کاخ از بدو ورود افراد قابل مشاهده است و حس هیجان در افراد را دو چندان می‌کند.

در دوران صفوی به دلیل وجود جنگ‌های فراوان آسیب‌های بسیاری به این عمارت باشکوه وارد شد اما زیبایی‌های بی ‌همتایش همچنان هر چشمی را به خود خیره می‌کند.

ساخت کاخ عالی قاپو در پنج مرحله به طول انجامید. این مراحل عبارت‌ اند از ساخت اولیه بنا، ورودی‌ها، افزودن به بنا و ساخت طبقه سوم، چهارم و نیمه پنجم، تکمیل ساختمان و افزودن طبقه آخر (سالن موسیقی)، اضافه کردن ایوان به ‌منظور افزایش طول کاخ و در آخر افزودن ۱۸ ستون به ایوان و ایجاد پله‌های شاهی و تکمیل سیستم آب‌رسانی که این بنا در میدان نقش جهان قرار دارد.

آدرس کاخ علی قاپو: میدان امام، نقش جهان (مشاهده روی نقشه)

۳۴. خانه جواهری

خانه جواهری

خانه جواهری بنایی باشکوه و زیبا در شهر اصفهان است که جزو قدیمی‌ترین خانه‌های این شهر به شمار می‌رود. فرم کلی این خانه به‌ صورت مربع است که هر گوشه از حیاط آن با گلدان ‌های سفالی و گل‌های شمعدانی زینت داده شده است.

این بنای دو طبقه با طراحی و معماری بسیار ظریف و خلاقانه ‌ای طراحی و ساخته شده است. این خانه به‌گونه‌ای طراحی شده که هنگام ورود به حیاط آن ناخودآگاه یاد و خاطره خانه مادربزرگ‌ ها در ذهنتان مرور می‌شود.

این بنا در خیابان ابن سینا اصفهان قرار دارد و در سال ۱۳۸۶ به کارگاه هنر و صنایع دستی اصفهان تبدیل شد. خانه جواهری دارای یک حوض در وسط حیاط و شیشه‌های رنگی و درب‌ های ارسی است، همین جزئیات ریز فضایی کاملا آرام بخش را به ارمغان آورده است. مسافران عزیز می‌توانند علاوه بر گذراندن اوقات خوش در این مکان، سوغات خود را نیز از همان‌جا فراهم کنند.

آدرس خانه جواهری: شهشهان،خیابان جعفریان (مشاهده روی نقشه)

۳۵. آرامگاه بابا قاسم اصفهان

آرامگاه بابا قاسم اصفهان

آرامگاه بابا قاسم خان یکی از مکان‌های دیدنی اصفهان است که شاید کمتر کسی نام آن را در میان مکان‌های دیدنی بسیار متنوع اصفهان، شنیده باشد. این بنا دارای معماری بی ‌نظیر و باشکوهی است که بازدید از آن به همه عموم توصیه می‌شود. بابا قاسم یکی از عرفای قرن هشتم بوده که به دلیل محبوبیت بسیار در بین مردم با لقب بابا خطاب می‌ شده است.

بابا قاسم که در مدرسه ‌ای در محل طوقچی تدریس می‌کرد، پس از مرگ در مقبره‌ای ساخته ‌شده توسط شاگردش (سلیمان ابی الحسن طالوت دامغانی) دفن شد. کاشی‌کاری‌های معرق، تزیینات چشمگیر، آجرچینی بی نظیر طاق شبستان و استفاده از آجر لعاب‌دار فیروزه‌ای مکانی بی‌نقص و منحصربه ‌فرد را خلق کرده است. این بنای باشکوه در چهارراه ابن‌سینا – خیابان علامه مجلسی – کوچه بابا قاسم قرار دارد.

آدرس آرامگاه بابا قاسم خان: خیابان علامه مجلسی، کوچه بابا قاسم (مشاهده روی نقشه)

۳۶. باغ پرندگان

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان یکی از زیباترین و متنوع‌ترین باغ پرندگان ایران است. این باغ که در زمینی به مساحت ۵۵ هزار متر مربع واقع شده در سال ۱۳۵۷ به بهره برداری رسید.

اگر به پرندگان، این خلقت زیبای خداوند و رنگ‌های متنوع و منحصربه ‌فرد هر یک از آن ‌ها علاقه دارید پیشنهاد می‌شود حتما به باغ پرندگان اصفهان سری بزنید. این باغ از ۱۶ ستون متحرک ساخته شده که هر کدام از آن‌ها حدود ۳۲ متر ارتفاع دارند.

مساحت توری آن نیز حدود ۴۰ هزار مترمربع بوده تا پرندگان بدون قفس و آزادانه در توری پرواز کنند. در باغ پرندگان اصفهان بیش از ۱۳۰ گونه پرنده زندگی می‌کند که دارای رابطه نزدیکی با انسان‌ها بوده و از وجود افراد در حوالی‌شان دچار ترس نمی‌شوند.

بازدید از این باغ بزرگ و زیبا برای هر شخص در هر سن و سالی زیبا و هیجان‌انگیز است. باغ پرندگان در خیابان الفت، مجموعه ناژوان، کنار ساحل زاینده رود قرار دارد.

آدرس باغ پرندگان: ناژوان،بلوار آتشگاه،خیابان ناژوان (مشاهده روی نقشه)

۳۷. کوه صفه

کوه صفه

کوه صفه، در کنار آن همه بناهای تاریخی موجود در اصفهان خوب است سری هم به تفرجگاه کوهستانی اصفهان بزنیم. این تفرجگاه مهیج و بکر از تمام امکانات رفاهی لازم برخوردار بوده و روزی سرشار از خوشی و هیجان را برای شما به ارمغان می‌آورد. در این کوه علاوه بر بهره بردن از امکانات تفریحی و ورزشی می‌توانید آرامگاه شهدای گمنام این محل را نیز زیارت کنید.

قله این کوه به بام اصفهان شهرت دارد، زمانی که به قله کوه صفه می‌رسید منظره‌ای زیبا از شهر اصفهان روبه ‌رویتان قرار دارد. کوه صفه محیطی بسیار مناسب برای انجام ورزش و کوهنوردی است.

در این کوه وجود امکاناتی همچون سالن بولینگ، زیپ ‌لاین و پل معلق، رستوران، دو خط تله‌کابین با منظره‌ای دیدنی، سینما ۵ بعدی آن را به مکانی پرطرفدار تبدیل کرده است. کوه صفه در بزرگراه شهدای صفه قرار دارد.

آدرس کوه صفه: خیابان شقایق، خیابان هفتم (مشاهده روی نقشه)

۳۸. موزه هنرهای تزئینی

موزه هنرهای تزئینی

موزه هنرهای تزئینی یکی از بناهای زیبا و با شکوه دوران شاه عباس است. این موزه که به ‌عنوان یکی از بناهای دولت‌ خانه صفوی تاسیس شد به ‌منظور نگهداری از وسایل سوارکاری و اصطبل دولتی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

بازدید از این بنای شگفت ‌انگیز با حیاطی دل‌چسب و درختانی سرسبز روزتان را خواهد ساخت. گچ بری، آینه کاری و تزیینات اتاق‌ها و تالارهای این عمارت به‌گونه‌ای است که هر فردی را مبهوت و خیره به خود می‌کند. در این موزه اشیایی از سراسر تاریخ به ‌ویژه دوران صفویه و قاجاریه به چشم می‌خورد.

موزه هنرهای تزئینی از بخش‌های متنوعی تشکیل شده که شامل قسمت ‌هایی نظیر نگارگری، کتابت و خطاطی، آثار لاکی و روغنی، دستباف‌ها و آبگینه‌ها، آثار چوبی، آثار فلزی و سفال و چینی است. این مکان در خیابان استانداری – روبه‌روی دانشگاه پردیس اصفهان واقع شده است.

آدرس موزه هنرهای تزئینی: محله نقش جهان اصفهان، خیابان استانداری موزه هنرهای معاصر (مشاهده روی نقشه)

۳۹. بازار قیصریه

 بازار قیصریه

بازار قیصریه یکی از زیباترین و معروف‌ترین مکان‌های دیدنی اصفهان است. این بازار یکی از مهم‌ترین بازارهای تاریخی ایران به شمار می‌رود که در دوره صفویه ساخته شد.

بازار قیصریه در سال ۱۳۱۷ در آثار ملی به ثبت رسید که تا به امروز جزو پربازدید ترین بازارهای اصفهان محسوب می‌شود. در این بازار انواع صنایع دستی اصیل به فروش می‌رسد به‌گونه‌ای که برخی مغازه‌های آن ۴۰۰ سال است که یک نوع کالا را عرضه می‌کنند.

سر در این بازار با کاشی‌کارهای بی نظیر و نقاشی‌های شاهکار، یکی از خاص‌ترین معماری‌های دوران صفویه را به خود اختصاص داده است. اگر به اصفهان سفر کردید به‌ هیچ‌ عنوان بازدید از این بنای بی‌نظیر را از دست ندهید.

شما می‌توانید در کنار لذت بردن از محیطی باشکوه، سوغات و انواع صنایع‌دستی اصفهان را به‌ راحتی خریداری کنید. این بازار بزرگ در خیابان حکیم واقع شده است.

آدرس بازار قیصریه: بازار،خیابان عبدالرزاق، خیابان حکیم (مشاهده روی نقشه)

۴۰. مسجد جامع عتیق

مسجد جامع عتیق

مسجد جامع عتیق قدیمی‌ترین بنای تاریخی واقع در شهر اصفهان است. این بنای تاریخی و باشکوه که زیبایی و عظمتش همچنان زبان زد عموم است متعلق به دوره سلجوقیان است. این مسجد با نام‌های مسجد جمعه و مسجد جامع اصفهان نیز شناخته شده است. یکی از ویژگی‌های مهم و اصلی این بنا که آن را از سایر بناهای تاریخی متمایز کرده وجود ورودی‌های متعدد است.

هر یک از این ورودی‌ها قادرند فضاهای متعدد مسجد را به فضای داخل وصل کنند، موضوع جالب اینجا است که هرکدام از این ورودی‌ها در زمان و عصرهای مختلف ساخته‌شده‌اند.

بخش‌های مختلف این بنا به دلیل معماری بی‌نظیر و زیبایی چشمگیر از محبوبیت بسیاری در بین مردم برخوردار است اما بخش محراب الجایتو که به دستور سلطان محمد خدابنده ساخته شد هر فردی را به خود محصورمی کند. این مسجد درخیابان مجلسی واقع شده و بازدید از آن از ساعت ۹ تا ۱۸ معین شده است.

آدرس مسجد جامع عتیق: میدان قیام، خیابان مجلسی (مشاهده روی نقشه)

کلام آخر

جاذبه‌های دیدنی و گردشگری زیادی در اصفهان وجود دارد که باعث شده همه ‌ساله گردشگران زیادی به این شهر زیبا سفر کنند. در این مقاله تعدادی از این جاذبه‌ها را به شما معرفی کردیم.

اگر قصد سفر به شهر زیبای اصفهان را دارید با همکاران ما در مجله گردشگری روم تور در تماس باشید. همچنین در صورتی که نیاز به رزرو اقامتگاه داشتید می توانید روی کلمه رزرو اقامتگاه در اصفهان کلیک کنید و شرایط رزرو اشنا شوید.