اصفهان گردی؛ شکم گردی با بهترین غذاهای سنتی اصفهان

غذا یکی از خوشمزه‌ترین و ضروری‌ترین بخش از روزمرگی ما را تشکیل می‌دهد. انسان همیشه به دنبال طعم‌های جدید و دل‌نشین بوده از این رو سفر می‌کند تا غذاهای متنوع و اصیل هر شهر را بشناسد.

اصفهان گردی؛ شکم گردی با بهترین غذاهای سنتی اصفهان
اصفهان گردی به همراه معرفی غذاهای سنتی اصفهان

غذاهای معروف و سنتی اصفهان

ما در این مقاله از مجله گردشگری روم تور قصد داریم چند نمونه از غذاهای سنتی و معروف شهر اصفهان را به شما معرفی کنیم تا با غذاهای لذیذ و خوش عطر و طعم این شهر بیشتر آشنا شوید. اگر نگاهی کلی به غذاهای اصفهان بیاندازید متوجه می‌شوید که ماده اصلی تشکیل‌ دهنده اغلب آن‌ها گوشت است. وجه مشترک دیگری که در بین غذاهای سنتی شهر اصفهان به چشم می‌خورد ظاهر حلیمی شکل آن‌ها بوده که همیشه با نان سرو می‌شوند.

بریانی 

بریانی اصفهان

بریانی از آن غذاهایی است که همه افراد با شنیدن نام اصفهان به یاد آن می‌افتند. این غذای بسیار لذیذ و خوشمزه محبوب‌ترین و پرطرفدارترین غذای شهر اصفهان است. محبوبیت این غذا به ‌قدری زیاد بوده که نه‌ تنها در اصفهان بلکه در اغلب شهرهای ایران نیز سرو می‌شود. مواد اصلی تشکیل دهنده این غذای لذیذ گوشت، پیاز، روغن، زعفران، نعنا خشک، دارچین و کشک است. علت خاص بودن این غذا در اصفهان مخلفات آن می‌باشد که به همراه آبگوشت، جگر سفید چرخ شده و پخته شده، ریحان تازه، نان سنگک و دوغ خنک سرو می‌شود. بریانی غذای بسیار سنگینی است و مقدار کمی از آن شکم را حسابی سیر می‌کند. اگر به اصفهان رفتید این غذای منحصر به ‌فرد را حتما امتحان کنید تا طعم بی‌نظیر آن همیشه در ذهنتان باقی بماند.

حلیم بادمجان 

حلیم بادمجان اصفهان

حلیم بادمجان از دیگر غذاهای خوشمزه و پرطرفدار شهر اصفهان است. کیفیت این غذا با کش آمدن آن مشخص می‌شود یعنی هرچه بیشتر کش بیاد نشان از کیفیت بهتر آن است. حلیم بادمجان از گوشت، بادمجان، برنج، کشک تهیه می‌شود. این غذای خوش عطر و طعم را همراه با نان تازه سرو می‌کنند.

اشکنه 

اشکنه اصفهان

اشکنه یکی از غذاهای محبوب اصفهان است که قدمتی چندین ساله دارد. این غذای قدیمی پرطرفدار در اغلب سفره‌های ایرانی پیدا می‌شود اما ریشه اصلی این غذا از شهر اصفهان سرچشمه می‌گیرد. اشکنه یک غذای بسیار مقوی و راحت است که پختن آن زمان بسیار کمی را صرف می‌کند. این غذا در اصفهان از سیب‌زمینی، پیاز، تخم‌مرغ، شنبلیله خشک و روغن تهیه می‌شود. اشکنه را در روزهای سرد زمستان امتحان کنید تا از طعم دل‌چسب آن لذت ببرید

کباب مشتی یا کباب زردک 

کباب مشتی یا کباب زردک

کباب مشتی که با نام کباب زردک نیز شناخته می‌شود یکی دیگر از غذاهای سنتی شهر اصفهان به شمار می‌رود. این غذا با وجود اینکه ساده است اما بسیار خوشمزه و دل‌چسب است. کباب مشتی به‌راحتی درست می‌شود و هر فردی حتی افراد بدون تجربه نیز می‌توانند این غذا را درست کنند به علاوه زمان کمی برای پخت این غذا صرف می‌شود. این غذای خاص از گوشت چرخ کرده، آرد نخودچی، زردک، شیره، پیاز، سرکه و ادویه‌های خوش‌طعم تهیه می‌شود که در انتها می‌بایست آن را در روغن سرخ کرد. این غذا که طعمی ملس را به شما هدیه می‌دهد با نان داغ و تازه سرو می‌شود.

شله بریان با طعم زیره

شله بریان با زیره

شله بریان با زیره یکی از غذاهای مقوی و خوشمزه اصفهان است که سیستم ایمنی بدن را به خوبی تقویت می کند. امروزه با زیاد شدن مواد شیمیایی در محصولات و ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، استفاده از غذاهای مقوی امری بسیار مهم و ضروری محسوب می‌شود. این غذا دارای بافتی کوبیده شده و بسیار نرم می‌باشد که طرفداران زیادی را در اصفهان به خود اختصاص داده است. شله بریان با زیره را از موادی نظیر گوشت دنده گوسفند، زیره سیاه آسیاب شده، پیاز، برنج نیم دانه و نمک و فلفل تهیه می‌کنند.

یخمه ترش 

یخمه ترش

یخمه ترش جزو غذاهای خوشمزه و سنتی شهر اصفهان است. این غذا دارای طرفداران مخصوص به خود بوده چرا که دارای خاصیت‌های بسیاری بوده و برای افراد ضعیف و لاغر بسیار مناسب است. در تهیه و پخت یخمه ترش موادی همچون گوشت گوسفند، برنج، زردآلو، آلو، به و شکر استفاده شده است. پیشنهاد می‌کنیم این غذای خوشمزه را با نان سنگک میل کنید تا لذت خوردن آن دو برابر شود.

آش شله قلم کار

آش شله قلم کار

آش شله قلم کار را شنیده‌اید یا حداقل یک بار این غذا را امتحان کرده‌اید. این غذا تقریباً در همه شهرهای ایران پخته می‌شود اما سرچشمه اصلی آن ریشه در شهر اصفهان دارد. مواد اصلی این غذای خوش‌طعم و همه پسند را ماش و گوشت تشکیل می‌دهد که با برنج و سبزی مخلوط می‌شوند. این آش را می‌توانید در طباخی‌هایی که حلیم، حلیم بادمجان و عدس سرو می‌کنند، پیدا کنید.

کله جوش اصفهانی

کله جوش اصفهانی

کله جوش از آن مدل غذاهایی است که به سرعت آماده می‌شود. این غذای دل‌چسب جزو غذاهای سنتی اصفهان به شمار می‌رود. برای تهیه این غذا موادی مانند کشک، پیاز، گردو، نعنا خشک و نمک و فلفل لازم است. این غذا معمولا با نان سنگک ترد سرو می‌شود و دقایق خوشی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

پلو ماش و قمری

پلو ماش و قمری

پلو ماش و قمری یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین غذاهای سنتی شهر اصفهان است. این غذا به ‌راحتی در رستوران‌ های شهر اصفهان پیدا نمی‌شود و می‌بایست برای تجربه کردن طعم بی‌نظیر آن با کیترینگ های اصفهان تماس گرفته و از موجود بودن آن مطلع شده یا می‌توانید مهمان اصفهانی‌های خونگرم و با صفا شوید. گوشت گوسفندی، سبزی‌های پلویی، ماش، پیاز و ادویه‌های مختلف اجزای تشکیل‌ دهنده این غذای خوش عطر و طعم است.

تاس کباب

تاس کباب اصفهان

تاس کباب غذایی است که در همه سفره‌ها مخصوصا سفره اصفهانی‌ها به ‌وفور مشاهده می‌شود. این غذا که اصالتا اصفهانی است، دستور پخت متفاوتی دارد و هر شهر نسبت به ذائقه و سلیقه خود این غذا را طبخ می‌کنند. در شهر اصفهان تاس کباب را با گوشت گوسفندی، سیب زمینی، هویج، روغن و ادویه‌های متنوع درست می‌کنند. این غذای دل‌نشین را هم با نان هم با برنج سرو می‌کنند.

به پلو

به پلو اصفهان

به پلو یکی از غذاهای عجیب و جدید اصفهان است که کمتر کسی نام این غذا را شنیده، این غذا طرفداران خاصی دارد اما با ذائقه همه افراد سازگار نیست. به گفته اصفهانی‌ها این غذا بسیار خوشمزه است و ارزش یک‌ بار امتحان را دارد. به پلو از موادی نظیر گوشت، برنج آماده، زعفران و آلو درست می‌شود. این غذا با این که کمی عجیب و غریب به نظر می رسد اما دستور پخت بسیار راحتی دارد و زمان زیادی را از افراد نمی‌گیرد.

کوکو قندی

کوکو قندی اصفهان

کوکو قندی همان‌طور که از نامش پیداست، دارای طعمی شیرین بوده که طرفداران خاص خود را دارد. کوکو قندی که جزو غذاهای سنتی اصفهان به شمار می‌رود در گذشته از محبوبیت زیادی برخوردار بوده اما امروزه طبخ آن به شدت کاهش یافته است. شما می توانید برای امتحان طعمی جدید و خوشمزه این غذا را به راحتی در منزل درست کنید. مواد اولیه کوکو قندی شامل تخم مرغ، سیب زمینی، گلاب، زعفران، جوهر لیمو و شکر است.

قیمه ریزه

قیمه ریزه اصفهان

قیمه ریزه از دیگر غذاهای سنتی اصفهان است. این غذا تنها در اصفهان یافت می‌شود و در دیگر شهرها نمونه آن پیدا نخواهد شد. قیمه ریزه و قیمه معروف ایرانی در مواردی مانند رب و پیاز داغ شباهت دارند. در این غذا که در نوع خود غذایی دل‌چسب و خوشمزه محسوب می‌شود موادی همچون گوشت گردن یا سردست، آرد نخودچی، نعنا خشک، نمک و فلفل و دیگر ادویه‌ها استفاده می‌شود. اگر قصد امتحان این غذا را دارید می‌توانید آن را در محله‌های پایین شهر و قدیمی‌تر اصفهان پیدا کنید.

نخود آب

نخود آب اصفهان

 نخود آب را می‌توان به ‌عنوان یکی از غذاهای محبوب و پرطرفدار شهر اصفهان معرفی کرد. همان‌طور که می دانید نخود از طبعی گرم برخوردار است از این رو این غذا را تنها در فصول سرد سال سرو می‌کنند. برای تهیه و پخت نخود آب موادی نظیر نخود، پیاز، آرد گندم سبوس دار، روغن و نمک و فلفل مورد نیاز است. این خوراک علاوه بر طعمی دل‌چسب و به یاد ماندنی دارای مواد مقوی بسیاری بوده و به افزایش سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. 

کوفته شوید باقالی

کوفته شوید باقالی اصفهان

کوفته شوید باقالی غذایی بسیار محبوب در بین مردم اصفهان است. این غذا که طرز پختی مانند بقیه کوفته‌ها دارد از طعمی مشابه آن‌ها نیز برخوردار است. تنها تفاوت آن با بقیه کوفته‌ها افزودن شوید و باقالی به مقدار نسبتا زیاد در این غذا بوده که طعمی خاص و متفاوت را به آن می‌بخشد.

یخنی لوبیا یا گوشت لوبیا

یخنی لوبیا یا گوشت لوبیا

یخنی لوبیا از پرطرفدارترین غذاهای محلی شهر اصفهان است. این غذا که با نام گوشت لوبیا نیز شناخته می‌شود به شکل حلیم پخته شده و طعم بی نظیری دارد. مواد تشکیل دهنده این غذا لوبیا سفید، گوشت گوسفند، برنج، تره، شنبلیله و جعفری، نمک و فلفل و دیگر ادویه‌ها است. این غذا در اصفهان در ظروف مسی پخته می‌شود و با نان تازه سرو می‌گردد. با اینکه مواد اصلی این غذا ذکر شد اما یخنی لوبیا یا گوشت لوبیا در اغلب محله‌های اصفهان با سلیقه و ذائقه همان محل پخته می‌شود.

آش شوربای سبزی

آش شوربای بزی

آش شوربای سبزی که یک غذای سنتی به شمار می‌رود علاوه بر شهر اصفهان در دیگر شهرهای ایران نیز دارای طرفداران بسیاری بوده و در اغلب سفره‌ها مشاهده می‌شود. آش شوربای اصفهان یک تفاوت اصلی با دیگر شورباها دارد و آن تفاوت وجود کوفته‌های کوچکی از گوشت چرخ کرده است. افزودن همین مورد به غذا موجب شده تا طعم آن از دیگر شورباها متمایز شود عطر و مزه  لذیذی داشته باشد. این آش آنقدر محبوب است که در اغلب سفره خانه‌ها به راحتی یافت می‌شود.

خورش ماست

خورش ماست

خورش ماست جزو دسرهای محبوب و معروف شهر اصفهان محسوب می‌شود و دارای ظاهری بسیار متفاوت با دیگر خورش‌ها است. این خورش به دسر سنتی و اشرافی شهرت دارد. اگر به شهر اصفهان سفر کردید این دسر پرطرفدار را از دست ندهید. رنگ این خورش زرد بوده و دارای طعمی با ترکیب شیرینی و ترشی است. در ترکیبات خورش ماست از ماست چکیده، تخم‌مرغ، زرشک، مرغ، خلال پوست پرتقال، زعفران، شکر و زردچوبه استفاده شده است.

گوش‌فیل یا باقلوا با دوغ

گوش‌فیل یا باقلوا با دوغ

گوش‌فیل یا باقلوا یک شیرینی خوشمزه و منحصربه‌فرد مخصوص اصفهانی‌هاست. این شیرینی اغلب در ماه مبارک رمضان در کنار زولبیا و بامیه به فروش می‌رسد. طرز تهیه و مواد اولیه گوش‌فیل تقریبا شبیه به بامیه است و طعمی دل‌نشین را به شما هدیه می‌دهد. این دسر محبوب از موادی مانند آرد، ماست، زعفران ساییده شده و تخم‌مرغ تهیه می‌شود. پس از سرخ شدن کامل گوش‌فیل‌ها در روغن داغ آن را درون شربت مخصوصی که از قبل تهیه‌ کرده‌اند، می‌اندازند تا شیرینی شربت به خوبی به خورد گوش‌فیل‌ها رود. حالا چرا گفتیم گوش‌فیل یا باقلوا با دوغ!

جالب است بدانید اصفهانی‌ها این دسر را با دوغ میل می‌کنند، زیرا عقیده دارند این شیرینی طبعی گرمی دارد و مصلح آن دوغ است. مردم اصفهان باقلوا را نیز به همین دلیل ذکر شده با دوغ می‌خورند. اگر از این ترکیب خوشتان آمده و قصد امتحان آن را دارید به اصفهان سفر کرده و این تجربه جالب را در ذهن خود ثبت کنید.

آش سماق

آش سماغ

آش سماق یکی دیگر از آش‌های محبوب خوش طعم شهر اصفهان است. این آش به دلیل طعم و مزه عالی طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. مواد مورد نیاز جهت پخت آش سماق شامل آرد یا برنج نیم پخت، گوشت چرخ‌کرده، سبزی آش، پیاز، ادویه و سماق می‌شود. پخت این غذا زمان کمی را صرف کرده و به این صورت تهیه می‌شود: ابتدا می‌بایست برنج را پخته و سپس به آن سبزی آش را اضافه کنید، سپس به سراغ گوشت چرخی رفته و با افزودن پیاز و ادویه‌های لازم آن را به خوبی ورز داده و کوفته‌های کوچکی درست کنید. پس از افزودن کوفته‌ها سماق را که از چندین ساعت قبل به خوبی خیس خورده‌اند به آن افزوده و اجازه دهید آش شما به‌خوبی جا بیفتد.

سخن پایانی

همان‌طور که از مواد تشکیل دهنده غذاهای ذکر شده مشخص است، ماده اصلی تشکیل دهنده اغلب غذاهای اصفهان را گوشت تشکیل می‌دهد. در این شهر به دلیل برخورداری از شرایط مساعد و اقلیم مناسب، شغل دامداری رواج بسیاری دارد، از این رو اغلب غذاها حتی برخی از دسرها نظیر خورش ماست نیز دارای گوشت هستند. در نهایت می‌توان گفت غذا بخش مهمی از فرهنگ و سنت هر شهر را تشکیل می‌دهد از این رو شناخت غذاهای اصیل هر شهر ما را به آشنایی کامل‌تری از آن شهر می‌رساند.اگر قصد سفر به شهر زیبای اصفهان و خوردن غذا های لذیذ این شهر را دارید با همکاران ما در مجله گردشگری روم تور در تماس باشید.