باغ ارم؛ خیره کننده ترین باغ گل و گیاه ایران

باغ ارم شیراز از خیره کننده ترین و زیباترین اماکن گردشگری کشور به شمار می رود که در هر فصل زیبایی های خاص خودش را برای گردشگران به نمایش می گذارد.

باغ ارم؛ خیره کننده ترین باغ گل و گیاه ایران
باغ ارم؛ خیره کننده ترین باغ گل و گیاه ایران

شیراز از گذشته ­های دور تا امروز همواره از زیباترین و بزرگترین شهرهای گردشگری کشور به شمار می رود. اماکن گردشگری این شهر هر سال در فصول مختلف بسیار مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار می­ گیرد، باغ ارم یکی از جاذبه های گردشگری شیراز است که فضای این باغ را بیشتر درخت مرکبات و سرونازهای باشکوه و بلند‌ قامت اطراف راهروهای کوتاه و بلند پوشانده است. کوشک یا کاخ اصلی باغ که مربوط به دوره قاجار است، هسته مرکزی این باغ را تشکیل می‌ دهد. باغ ارم شیراز با مساحتی بالغ بر ۱۱۰۳۸۰ متر مربع در سی و پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در تاریخ ۶ تیرماه ۱۳۹۰، در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید. اگر قصد بازدید از این مکان تاریخی را دارید، با مجله روم تور تا انتهای این مقاله همراه باشید.

معرفی کلی باغ ارم

باغ ارم از میراث با ارزش کشور است که تاریخ ساخت دقیقی برای این باغ ثبت نشده است. تنها سند موجود در رابطه با تاریخ اولیه ساخت باغ، نام بردن از آن در سفرنامه‌ های متعدد است که بر اساس آن‌ ها می‌ توان قدمت بنا را دست کم به قرن‌ های دهم و یازدهم هجری نسبت داد. برخی محققان تاریخ ساخت این باغ را مربوط به دوره سلجوقی می‌ دانند. همچنین باغ ارم در دوران آل اینجو، آل مظفر و گورکانیان وجود داشته است؛ چرا که در یکی از غزلیات حافظ به این اشاره شده که آل اینجو اختیار باغ را در دست داشته‌ که بعد از آن  باغ ارم را سلاطین آل مظفر تصرف می‌ کنند.

از دوران صفویه به بعد، تمام باغ‌ های موجود در ایران از جمله باغ‌ های شیراز رونق و توسعه پیدا می‌ کنند و باغ ارم نیز باز سازی می‌ شود. در دوران آخر  زندیه حدود ۷۵ سال باغ ارم تحت اختیار بزرگان ایل قشقائی قرار گرفته بود و آن‌ها باغ ارم را به‌ عنوان مقر فرمانروایی خودشان قرار داده بودند و یک عمارت  زیبا و با شکوه در این باغ ساختند. بعد از آن در زمان ناصرالدین شاه پایه‌ عمارت دیگری در باغ  گذاشته می‌ شود که ساخت آن عمارت چندین سال به طول می‌انجامد.

طبق شواهد، ساختمان اصلی باغ تا دوران ناصرالدین شاه قاجار وجود داشت و زمانی که حاج نصیرالملک شیرازی باغ را خریداری می‌ کند، عمارت فعلی باغ را می‌ سازد. در آخر حق مالکیت باغ با شکوه ارم به همسر شاه پهلوی می‌ رسد و همسر شاه، باغ را به دانشگاه شیراز (دانشگاه ارم) سپرد. از آن پس برای کاخ جهت پذیرایی به کار می‌ رود. در طی زمان، ساختمان باغ بر اثر عوامل طبیعی کم کم فرسوده شده بود

در بین سال‌های ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۰ تعمیرات زیادی روی ساختمان باغ انجام و یک دیوار سنگی بزرگ با نرده آهنی به ‌جای دیوار باغ احداث شد؛ ضمن اینکه مرمت تزیینات بخش‌ های مختلف نظیر آینه‌ کاری و نقاشی‌ های سقف اتاق‌ ها و ایوان‌ ها در دستور کار قرار می‌ گیرد. علاوه بر بازسازی محوطه باغ که مخروبه شده بود، زمین بسیار بزرگی به باغ ارم اضافه می‌ شود و در نهایت پس از فراز و نشیب ­های تاریخی باغ ارم کنونی، از مکان های بسیار جذاب شهر شیراز برای بازدید است.

باغ ارم در گذشته زمینی مستطیل شکل داشته که دور تا دور آن با دیوار گلی پوشانده شده بود، اما بعد ها دیوارها جای خود را به نرده ­ها دادند. معمارهای باغ ارم برای شیبی که از بخش غربی به شرقی وجود داشت را از بین ببرند، در قسمت‌ های مختلف پله‌ هایی را قرار دادند. ساختمان‌‌ های اصلی عمارت درون باغ را می‌ توان در بخش غربی درون  محوطه باغ مشاهده کرد که شامل یک عمارت اصلی و اندرونی است. استخر زیبایی در کنار ساختمان اصلی  باغ وجود دارد که مساحت آن به ۳۳۵ متر و عمق آن به نیم متر می‌ رسد و در ساخت آن از چندین تخته سنگ بسیار بزرگ استفاده کردند که سن آن‌ ها به دوران جانی خان ایلخان برمی‌ گردد.

چهار نخل زیبا در چهار گوشه آن، جذابیتی دوچندان به استخر بخشیده‌ و تصویر بنا را می‌ توان در آب آن مشاهده کرد. با رفتن به باغ ارم جوی آبی را می‌ بینید که در امتداد این استخر جریان دارد. آب موجود در استخر بعد از عبور کردن از حوضچه کوچکی که در تالار حوض خانه وجود دارد، به استخر و بعد به  جوی‌ های دور تا دور آن وارد می‌ شود. درب‌ های ورودی باغ زیبای ارم در بلوار ارم هستند و ضلع‌ های دیگر باغ به بلوار آسیاب، باغ‌ های دیگر در اطراف و خانه‌ های مسکونی محدود شده است.

باغ ارم شیراز

 زمان و ساعت مناسب برای بازدید باغ

 از مهم­ترین نکات گردشگری برنامه ­ریزی درست و دقیق است؛ چرا که با یک برنامه خوب و منظم علاوه بر آسودگی خاطر می ­توان از مکان گردشگری مورد نظر بیشترین لذت و بهره را برد. پس شایان توجه است که بدانید زمان و ساعت مناسب برای بازدید این باغ زیبا چیست چه وقت است؟ در دو ماه اول سال، فروردین و اردیبهشت درهای باغ به روی عموم از ساعت ۸:۰۰ صبح الی ۲۰ شب باز است و در چهار ماه باقی ­مانده نیم ­سال ساعات بازدید از ۸:۰۰ صبح الی ۱۳:۰۰ ظهر و عصرها از ۲:۳۰ الی ۱۷:۰۰ می ­باشد. در شش ماه دوم سال یعنی در فصول پاییز و زمستان صبح ها از ساعت ۸:۰۰ الی ۱۲:۰۰ و بعد از ظهر ها از ساعت ۱۵:۰۰ الی ۱۹:۰۰ باغ ارم پذیرای گردشگران عزیز خود می ­باشد.

نکته دیگری که در مورد بازدید از این باغ باشکوه باید بدانید این است که در فصل بهار به ویژه در اردیبهشت ماه عظمت و شکوه باغ ارم در قالب عطر و بو و منظره خود را نمایان می ­کند. در این فصل عطر بهار نارنج و شکوفه های بهاری و منظره­ سرسبز و رنگارنگ محوطه باغ گردشگران را گویی چنان سرمست می کند که دوست دارند ساعات بیشتری را در فضای این مکان گردشگری سپری کنند.

در تابستان  به دلیل وجود حوض­ ها و محوطه­  سبز و دل­ انگیز باغ گرمای تابستان را به خنکای دلنشین تبدیل می ­کند تا گردشگران نهایت لذت را از این مکان ببرند. فصل پاییز رنگین ­ترین و زیباترین فصلی است که که عاشقان رنگ و مناظر پرشده از رنگ­ های سبز و قرمز و زرد و نارنجی را مدهوش خود می­ کند. فضای باغ در فصل زمستان نیز خالی از لطف نیست؛ فضای دنج و دلنشین همراه با قدم ­زدن های لذت­ بخش می­ تواند در جایگاه خود بسیار دلنشین باشد.

 آدرس و راه­های دسترسی

باغ ارم واقع در بلوار ارم و در نزدیکی میدان ارم و در کنار مجموعه‌ دانشگاه شیراز قرار گرفته است. نزدیکترین ایستگاه مترو به باغ ارم، ایستگاه متروی نمازی است که پس از پیاده شدن از قطار می‌ توانید با اتوبوس ایستگاه نمازی، تاکسی و یا با یک پیاده ­روی کوتاه خود را به باغ ارم برسانید.

قیمت بلیت

 برای بازدید از باغ ارم لازم است ابتدا بلیت تهیه کنید. مکان های تهیه بلیت در کنار ورودی باغ قرار دارد که برای گردشگران داخلی ۵۰۰۰ تومان و برای گردشگران خارجی این مبلغ ۵۰۰۰۰ تومان می­ باشد.

جاذبه ­های گردشگری اطراف باغ ارم

 از نزدیک­ترین اماکن گردشگری اطراف باغ ارم می ­توان به ترتیب از ارگ کریمخانی (۳/۴ کلیومتر)، بازار و حمام وکیل (۴/۱ کیلومتر) آرامگاه حافظ (۶ کلیومتر) و آرامگاه سعدیه (۷/۵ کلیومتر) نام برد.

بلوار ارم یکی از زیباترین و معروف ترین بلوارهای شهر شیراز است که این بلوار از بلوار آزادی شروع و به میدان ارم و سردر دانشگاه شیراز ختم می شود. در سال ۱۴۰۰ و با همت شهرداری شیراز این بلوار بطور کامل سنگ فرش و بازطراحی گردید. درختان قد به فلک کشیده در دو سوی بلوار ارم و پیاده رو سنگ فرش شده آن منظره بسیار زیبایی را بوجود آورده است. چنانچه در سفر به شیراز علاقه به پیاده روی داشتید حتما به شما پیاده روی در بلوار ارم را پیشنهاد می دهیم. در کنار پیاده روی می توانید شیربلال، نخود گرم، باقلا و آش کارده که با رعایت تمام نکات بهداشتی عرضه می شود استفاده نمایید.

هتل­ ها و اقامت­گاه­ های اطراف باغ ارم

 بسته به سلیقه و هزینه دلخواه شما هتل ­ها و اقامت­گاه ­های متعددی در نزدیکی باغ وجود دارند که از جمله ­ی آن­ها می ­توان از هتل ستارگان، هتل پارس و هتل هما نام برد. در شیراز اقامتگاه های زیادی در نقاط مختلف شهر وجود دارند که آماده خدمت رسانی به گردشگران هستند. جهت آشنایی با اقامتگاه های شهر شیراز به وبسایت روم تور مراجعه و یا با بخش پشتیبانی روم تور تماس بگیرید.

 کلام آخر

 باغ ارم شیراز باغی دل­نشین و فرح­ بخش است که شما از زمان ورود به خیابان سنگ­ فرش شده و زیبای آن تا ورود به محوطه باغ زمان لذت­ بخشی را سپری خواهید کرد. روم تور قصد دارد برای سهولت و راحتی شما از ابتدا تا انتهای سفر شما را همراهی کند. شما عزیزان می ­توانید در صورت داشتن هرگونه سوال یا راهنمایی با ما در تماس باشید.