مسجد نصیر الملک شیراز؛ خیره کننده ترین مسجد از دید گردشگران خارجی

مسجد نصیر الملک با شیشه های رنگی توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است و کمتر کسی است که به مسجد نصیر الملک برود و بدون عکس با شیشه های رنگی در این مکان زیبا برگردد.

مسجد نصیر الملک شیراز؛ خیره کننده ترین مسجد از دید گردشگران خارجی
مسجد نصیرالملک شیراز

مسجد نصیر الملک یکی از چشم نوازترین مسجدها در شیراز است. این بنای تاریخی در دوره قاجاریه ساخته شده و در محله‌ای است که در گذشته خانواده قوام در آنجا زندگی می‌کردند. امروزه این این مکان زیبا را با نام مسجد صورتی می‌شناسند. مسجد صورتی یک مکان پر طرفدار در شیراز است و هر سال مورد استقبال گردشگران زیادی قرار می‌گیرد. ما در این مقاله سعی کردیم شما را با این مکان زیبا و هیجان انگیز بیشتر آشنا کنیم تا با اطلاعات کامل و کافی به شیراز سفر و از این مسجد زیبا دیدن کنید.

ویژگی‌های مسجد نصیر الملک

مسجد نصیر الملک یا مسجد صورتی یک اثر تاریخی باشکوه و زیبا در شهر شیراز است. اگر بخواهیم وسعت این بنای تاریخی را با مساجد دیگر مقایسه کنیم اختلاف آن با مسجد وکیل و مسجد جامع نو شیراز چندان زیاد نیست. اما اگر بخواهیم این مکان را از لحاظ معماری مقایسه کنیم به اندازه‌ای با ظرافت و زیبا ساخته شده که این بنا را در گروه شاهکارهای معماری آن زمان قرار داده است.کاشی کاری و سرستون‌های سنگی که بسیار جلوه خیره کننده‌ای به این مکان بخشیده‌اند، اقتباسی از مسجد وکیل است. هنگامی که روبه روی دو در چوبی و با شکوه مسجد بایستید و به بالا نگاه آنگاه با مقرنس‌کاری طاق نمای بزرگ رو به رو می‌شوید. کاشی‌های هفت رنگ آن چشم شما را می‌گیرد اما رنگ صورتی‌ای که بر این کاشی‌ها غلبه کرده جلوه‌ی ویژه‌ای ای به آن بخشیده است. وقتی از هشتی آجری بگذرید و وارد حیاط مسجد شوید با محیطی دل باز و تماشایی رو به رو می‌شوید وجود یک حوض در وسط حیاط و گلدان‌هایی که اطراف آن نهاده شده شاید فرقی آن چنانی با مسجدهای دیگر نداشته باشد اما فضای کاملاً آرام و دلنوازی را برای بازدید کنندهگان به وجود آورده است.

مسجد نصیر الملک کجاست؟

 برای این که بتوانید از این مکان دیدن کنید می‌توانید هم از وسایل نقلیه شخصی و هم عمومی استفاده کنید. در نزدیکی مسجد نصیر الملک ایستگاه مترویی به نام ولیعصر وجود دارد. فاصله این ایستگاه تا مسجد ۱.۵ کیلومتر است که شما می‌توانید این مسافت را با تاکسی یا پیاده بپیمایید.

اگر می‌خواهید به وسیله اتوبوس خود را به این مکان زیبا برسانید دو حق انتخاب دارید ۱: پایانه ولیعصر ۲: پایانه نمازی در این دو پایانه اتوبوس‌هایی به مقصد ایستگاه چهارراه مشیر وجود دارند شما می‌توانید به وسیله این اتوبوس‌ها خود را به چهارراه مشیر برسانید و از چهار راه پیاده به سمت مسجد نصیر الملک بروید. همچنین اگر شما قصد دارید که با خودروی شخصیتان از مسجد صورتی بازدید کنید می‌توانید از پارکینگ‌های فرهنگ، طالقانی و استقلال که در خیابان پیروزی واقع شده‌اند و فقط پنج دقیقه‌ با مقصد شما فاصله دارند استفاده کنید، خودرو شخصی تان را پارک کنید و از مکانی که برای بازدید انتخاب کرده‌اید لذت ببرید. 

چرا به مسجد نصیرالملک مسجد صورتی می گویند؟

این مسجد به دلیل استفاده از شیشه‌های رنگی در پنجره‌های خود به مسجد صورتی شهرت یافته‌است. نور خورشید با عبور از شیشه‌های رنگی بازتاب پیدا کرده و فضای داخل مسجد را به رنگ‌های صورتی، آبی، سبز، قرمز و زرد پوشانده‌است . این بازی نور و رنگ در بخش شرقی مسجد که شبستان نام دارد بیشتر دیده می‌شود. 

ساعات بازدید و بلیط مسجد نصیر الملک

ساعت‌های بازدید از مسجد نصیر الملک در نیمه‌های مختلف سال با یکدیگر متفاوت است. در نیمه اول سال در ساعت ۸ تا ۱۷ مسجد باز است اما این ساعت در نیمه دوم سال به ۷ تا ۱۶:۳۰ تغییر پیدا می‌کند. این مکان در روزهایی مثل، شهادت امام علی، رحلت پیامبر (ص)، رحلت امام خمینی، شهادت امام جعفرصادق، اربعین، تاسوعا و عاشورا تعطیل است. امروزه مسجد نصیر الملک بیشتر به عنوان مسجد موزه فعالیت دارد. یک نکته مهم برای مسافران و گردشگرانی که می‌خواهند از این مکان دیدن کنند بهای بلیت است باید بگویم که بهای بلیط در سال ۱۴۰۰ برای گردشگران داخلی ۵ هزار تومان و برای گردشگران خارجی ۲۰ هزار محاسبه می‌شود. برای این که نمازتان را سر وقت می‌خوانید، یک خبر خوب برای شما این است که در این مسجد امکان اقامه نماز به‌صورت انفرادی برای شما وجود دارد.

بهترین زمان بازدید از مسجد نصیر الملک

بهترین زمانی که شما می‌توانید از مسجد نصیر الملک باز دید کنید و از تماشای بازی نور و رنگ در این مکان لذت ببرید ساعت ۸ تا ۱۰ صبح است. در این زمان شما می‌توانید بهترین عکس‌ها را از شبستان دوست‌داشتنی مسجد برای یادگاری بگیرید.

جاذبه‌های گردشگری نزدیک به مسجد نصیر الملک

مسجد نصیر الملک درمحلی واقع شده که فاصله‌ی زیادی تا دیگر جاذبه‌های گردشگری معروف در شیراز ندارد. اگر شما ورزشکار و اهل پیاده روی هستید با انجام یک ربع پیاده روی و طی کردن مسافتی کوتاه به بازار وکیل می‌رسید. این بازار تا مسجد صورتی ۱۳۰۰ متر فاصله دارد. مکان دیگری که در نزدیکی مسجد نصیر الملک وجود دارد شاهچراغ است، شما می‌توانید پس از این که بازدیدتان از مسجد به اتمام رسید به شاهچراغ بروید و با زیارت کردن در این مکان آرامش را به روح خود هدیه دهید.

نظر گردشگران خارجی درباره مسجد نصیر الملک چیست؟

این مسجد زیبا در بین گردشگرانی که از کشورهای دیگر از آن بازدید می‌کنند به مسجد خارجی معروف است. در سایت‌های گردشگری خارجی مانند تریپ ادوایزر از این بنا تعریف زیادی شده مثلاً فردی به نام مارسل جی در سال ۱۳۹۸ از مسجد صورتی بازدید کرده و نوشته: این مکان بسیار زیاد ارزش دیدن دارد، هر آن چیزی که شما در مورد این مکان شنیده‌اید درست است. اگر شما مشتاق دیدن بازتاب نور هستید به شما توصیه می‌کنم قبل از ساعت ده صبح در این مکان حضور داشته باشید. فردی به نام دوک از انگلستان نیز آخر پاییز ۱۳۹۸ از مسجد صورتی دیدن کرده و نوشته است: من آینه‌ای از رنگ‌ها را در این مسجد دیدم. آنجا جایی است که احساس آرامش بی‌نظیری را به شما منتقل می‌کند.

هتل‌ها و اقامتگاه‌های نزدیک به مسجد نصیر الملک

هتل‌ها و اقامتگاه‌های زیادی در نزدیکی مسجد وجود دارند که شما به راحتی می‌توانید با پای پیاده یا با وسایل نقلیه شخصی یا عمومی به آن‌ها دسترسی داشته باشید. قیمت‌های این هتل‌ها متفاوت است ما در وبسایت روم تور پاسخگوی سؤالات شما در مورد هتل‌ها و اقامتگاه‌های اطراف مسجد صورتی هستیم و به شما کمک کنیم تا اقامتگاهی متناسب با هزینه‌ی درخواستی شما در اختیارتان قرار دهیم.

آدرس مسجد نصیرالملک شیراز: محله‌ ی گود عربان، در نزدیکی خیابان لطفعلی خان زند (مشاهده روی نقشه)

کلام آخر

اگر شما قصد سفر به شیراز را  دارید به شما توصیه می‌کنم حتما از مسجد نصیر الملک دیدن کنید،  با این کار تجربه و خاطرات شیرینی از این سفر برای شما باقی می‌ماند و از مکانی که برای مسافرت انتخاب کرده‌اید لذت بیشتری می‌برید. برای هرگونه سوالی می توانید  با پشتیبانی سایت روم تور در ارتباط باشید.