چک لیست سفر؛ ۹ راه جهت آماده شدن برای یک سفر فوق العاده و به­ یادماندنی

از زمانی که شما تصمیم به سفر می گیرید و این موضوع را با اعضای خانواده در میان می گذارید و تاریخی برای آن مشخص می کنید، عملا فرآیند برنامه ریزی برای مسافرت شروع شده است.

چک لیست سفر؛ ۹ راه جهت آماده شدن برای یک سفر فوق العاده و به­ یادماندنی
چک لیست سفر

از زمانی که شما تصمیم به سفر می­ گیرید و این موضوع را با اعضای خانواده در میان می­ گذارید و تاریخی برای آن مشخص می­ کنید، عملا فرآیند برنامه ­ریزی برای مسافرت را شروع کرده اید . اگر خودتان اهل سفر باشید، قطعا تجربیات خوبی در زمینه برنامه ریزی برای یک سفر خوب و به ­یادماندنی را خواهید داشت، ولی اگر به اندازه کافی تجربه ندارید، ما در روم تور به شما پیشنهاد می ­دهیم تا با افراد با تجربه مشورت کنید یا ۱۰ دقیقه زمان صرف کنید و این مقاله را تا انتها بخوانید. این مقاله با کمک دوستانمان در روم تور که سفرهای مختلف تفریحی و کاری داشته­ اند، تهیه شده است.

چک لیست سفر: ۹ راه جهت آماده شدن برای یک سفر فوق العاده و به­ یادماندنی

ما در مجموعه روم تور به واسطه کارمان، سفرهای  زیاد می­رویم و با مسافران زیادی سر و کار داریم. وقتی با مسافرانمان درباره سفرشان صحبت می­ کنیم بیشتر از نگرانی هایشان به ما می ­گویند تا هیجان و لذت سفری که دارند. دلیل این اتفاق هم این است که اغلب ما ایرانی ها برنامه ریزی قبل از سفر را هیچ وقت جدی نگرفتیم و معمولا ۲ روز قبل از سفر تصمیم می ­گیریم و بدون هیچ برنامه ­ایی وسایل هایی که نمی دانیم لازم می شود یا خیر را جمع می کنیم و به سمت مقصدی که هیچ شناخت قبلی در موردش نداریم به راه می افتیم. بعد از شروع سفر تمام دغدغه ذهنی ما این است که نکند کاری باید انجام می دادیم که ندادیم یا وسیله ای باید برمیداشتیم که به همراه نداریم. این اتفاق باعث می شود در تمام طول مسیر هیچ لذتی از سفرمان نبریم. ما در روم تور تجربیاتمان را در این مقاله آورده ایم تا شما تمام تمرکزتان روی خاطرات باورنکردنی باشد که می خواهید با اعضای خانواده بسازید، نه اینکه نگران این باشید که آیا تمام کارهای لازم را برای برنامه ریزی سفر انجام داده اید یا خیر. این چک لیست سفر است که ما برای کاهش اضطراب سفر خود استفاده می کنیم. امیدوارم به اندازه ما برای شما نیز مفید واقع شود.

۱. در مورد مقصد خود اطلاعات لازم را جمع آوری کنید

این اولین گام حیاتی است. از جمله سوالاتی که قبل از سفر باید بپرسید این است که: آیا این منطقه دارای اهمیت تاریخی یا فرهنگی است؟ غذاهای محلی و سنتی که باید امتحان کنیم کدامند؟ آیا فعالیت هایی برای سرگرمی و تفریح همه گروه های سنی وجود دارد؟ و ....

هنگامی که فهرستی از سوالات را آماده کردیم، می توانیم شروع به تحقیق کنیم. شما می توانید برای پیدا کردن جواب بیشتر سوالات خود به مجله گردشگری روم تور مراجعه کنید و یا اگر جواب سوالات خود را در آنجا نیافتید با تیم پشتیبانی روم تور تماس و سوالات خود را بپرسید. ما در مجموعه روم تور افراد با تجربه ای داریم که می توانند در این زمینه به شما کمک و مشاوره های خوبی بدهند.

 ۲. رویدادهایی را که در طول سفرتان اتفاق می‌افتد را بررسی کنید

حتما برای شما هم این اتفاق افتاده است که در مدت زمان حضور شما در یک شهر، رویداد محلی فوق العاده ای برگزار شده اما شما بعلت بی اطلاعی آن را از دست داده اید. ما مسافرانی داشته ایم که در طول سفرشان به شیراز در ماه اردیبهشت اطلاعی نداشتند که رویداد مهمی تحت عنوان روز شیراز در این ماه برگزار می شود که در این مدت مسافران زیادی از تمام دنیا در آن روز به شیراز می آیند، اما به دلیل بی اطلاعی این فرصت گران بها را از دست داده اند. از این جهت تمام رویدادهای محلی و سنتی که در طول سفرتان اتفاق می افتد را از قبل مورد بررسی قرار دهید.

اما گاهی اوقات اتفاقاتی در طول سفر شما می افتد که همیشه از آن فراری بوده اید. به گفته یکی از مسافرانمان که چند سال پیش سفری به اسپانیا داشتند، مشتاق بودند تا از طبیعت بی نظیر و آرامش سواحل آنجا استفاده کنند، اما ناخودآگاه سفر آنها با برگزاری مسابقات رالی موتور سیکلت همزمان می شود. بگونه ای که صدها موتورسیکلت پر سر وصدا جهت برگزاری مسابقه به این شهر آمده بودند و تمام آرامشی که بدنبالش بودند را از دست داده بودند.

ما به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از سفرتان به یک مقصد مشخص حتما تقویم رویدادهای آنجا را مورد بررسی قرار دهید. شما با یک جستجو ساده در اینترنت می توانید تمام اتفاق ها و رویدادهایی که در طول سفرتان برگزار می شود را پیدا کنید. من معمولا قبل از سفرم به مکانی خاص، با یک جستجوی ساده در اینستاگرام تمام رستوران ها و مکان های گردشگری و تفریحی آنجا را ذخیره می کنم.

رویدادهایی را که در طول سفرتان اتفاق می‌افتد را بررسی کنید

۳. شرایط آب و هوایی مسیر سفرتان را حتما چک کنید

آیا تا بحال شده در طول فصل طوفانی یک سفر دریایی را انتخاب کنید؟ آیا پیش آمده بدلیل شرایط بد آب و هوایی سفرتان به تعویق بیافتد؟ شرایط آب و هوایی می تواند نقش مهمی در طول سفر شما داشته باشد و تمام سفر شما را تحت تاثیر قرار دهد. پس ما به شما پیشنهاد می دهیم قبل از سفر حتما شرایط آب و هوایی و دمای هوای مقصد را مورد بررسی قرار دهید و لوازم مورد نیاز با آن شرایط را بهمراه داشته باشید.

شرایط آب و هوایی مسیر سفرتان را حتما چک کنید

۴. برای موارد غیرمنتظره آماده شوید

شما همیشه بدنبال بهترین ها هستید، اما چک لیستی که آماده می کنید باید شما را برای بدترین اتفاق ها آماده کند. از جمله راه های آمادگی بیشتر برای سفر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر قصد سفر جاده ای دارید، یک نقشه کاغذی از مسیر سفر حتما با خود داشته باشید. ممکن است در منطقه ای از سفر سیگنال GPS در دسترس نباشد.
 • یک کپی کاغذی از مخاطبین اضطراری داخل کیف پول خود نگه دارید.
 • از مدارک مهم سفر خود یک کپی تهیه کنید.
 • اگر با هواپیما سفر می کنید سعی کنید یک دست لباس، شارژر گوشی همراه، مسواک و داروهایتان را درون یک ساک دستی کوچک بگذارید و با خود به داخل هواپیما ببرید. اتفاقی که برای تعدادی از مسافرانمان مخصوصا در سفرهای خارجی افتاده این است که چمدان هایشان به دلایلی چند روز بعد از خودشان به شهر مقصد رسیده، که اگر این چنین مواردی برای شما در سفرهای هوایی اتفاق افتاد حداقل لوازم ضروری با خود همراه داشته باشید.
 • سرقت لوازم و وسایل در مسافرت امری عادی شده است، مخصوصا در برخی از سفرهای خارجی، به همین دلیل حتما بر روی لوازم الکترونیک، مخصوصا گوشی همراهتان قبل از سفر رمز عبور قرار دهید. این جمله یکی از مسافرمان است که می گفت ای کاش این را قبل از سرقت گوشی همراهم در یکی از سفرها انجام داده بودم.

برای موارد غیرمنتظره آماده شوید

۵. خرید بیمه مسافرتی

اقدام مهمی که ما به شما پیشنهاد می دهیم حتما قبل از سفر انجام دهید خرید بیمه مسافرت است. شما باید برای اتفاقات غیر منتظره آماده باشید و مطمئن باشید که در صورت تغییر برنامه سفر به هر علتی، تحت پوشش بیمه هستید. برخی مواقع یکی از اعضای خانواده درگیر یک بیماری اورژانسی می شود که باعث می شود شما را از سفری که از قبل برنامه ریزی کرده بودید باز دارد. اینکه نتوانید از تعطیلاتی که از قبل برنامه ریزی کردید لذت ببرید، دلخراش است اما از دست دادن پولی که قبلا برای سفر هزینه کردید وضعیت را بدتر می کند.

جهت مشاوره درباره بیمه های مسافرتی و انواع آن و اینکه هر کدام چه مزیت هایی دارد می توانید با کارشناسان روم تور تماس و سوالات خود را بپرسید. ما در مجموعه روم تور تمام تلاش خودمان را می کنیم تا بهترین خاطره ها از یک سفر برایتان باقی بماند." روم تور، تجربه ای از لحظات خوب زندگی" از ابتدای فعالیتمان شعار و سرلوحه کارهایمان بوده و خواهد بود.

۶. نظرات و پیشنهادات آنلاین را بخوانید

اگر قصد دارید از قبل هتل و اقامتگاه خود را در مقصد بصورت آنلاین رزرو کنید ما به شما پیشنهاد می دهیم حتما نظرات کاربران دیگر را در مورد آن مکان بخوانید و مورد بررسی قرار دهید. بررسی ها می توانند برای راهنمایی شما در جهت درست یا کمک به دوری از مکان هایی که باید از آنها دوری کنید، بسیار مفید باشد، وب سایت های معتبر یا سفرنامه نویس های معتبر را پیدا کنید.

روم تور در چندین سال فعالیت خود در زمینه مدیریت اقامتگاه های گردشگری و با استفاده از این تجربه گران بها، وب سایت روم تور را راه اندازی و جهت راحتی حال شما گردشگران عزیز خدمات خود را بصورت آنلاین نیز ارائه می دهد. ما به شما این اطمینان را می دهیم که بهترین ها را برای شما مهیا کنیم تا یک سفر به یادمادنی برای شما رقم بخورد. ما به شما اطمینان می دهیم که روم تور همسفر مطمئنی برای شماست.

نظرات و پیشنهادات آنلاین را بخوانید

۷. از بسته بندی بیش از حد خودداری کنید

آیا در سفر به یک شهر ساحلی واقعا به ۵ جفت کفش پاشنه بلند نیاز دارید؟ قطعا خیر. برنامه ریزی فعالیت ها از قبل به شما کمک می کند تا بسته بندی مناسبی داشته باشید و از برداشتن وسایل غیر ضروری خودداری کنید. سعی کنید لباس های خود را با هم ترکیب کنید تا بتوانید از کفش ها و اکسسوری های مشابه برای چندین لباس استفاده کنید. به همین دلیل حتما چک لیستی از وسایل مورد نیاز و ضروری برای خود تهیه کنید و مطمئن شوید که وسایل ضروری را فراموش نکنید.

۸. مطمئن شوید که می توانید به پول خود دسترسی داشته باشید

ایده خوبی است که قبل از سفر به بانک و شرکای تجاری خود اطلاع دهید که قصد سفر دارید. در بعضی مواقع بانک، حسابی که تراکنش های مشکوک داشته باشد را به حالت تعلیق در می آورد و این ممکن است در طول سفر برای شما دچار مشکل کند. بنابراین باید بدانند که چه زمانی در حال سفر هستید. ما براساس تجربه ای که از قبل داریم به شما پیشنهاد می دهیم در طول سفر همیشه مقداری پول نقد بهمراه داشته باشید. هنگام سفر برای ایمنی بیشتر برای پول نقد خود از یک کیف کمری استفاده کنید.

۹. خانه خود را آماده کنید

همانقدر که برنامه ریزی برای یک سفر مهم است، آماده کردن خانه خود در زمان سفر نیز اهمیت دارد. اگر شما حیوان خانگی یا گل و گیاه دارید حتما به یکی از آشنایان یا همسایه ها بسپارید. در ادامه چند نکته که از نظر ما اهمیت دارد را آورده ایم:

 • از یکی از همسایه ها بخواهید که نامه و قبوض شما را جمع آوری و در صورت نیاز پرداخت کند تا از قطع شدن اشتراک شما جلوگیری کند.
 • اگر سیستم امنیتی ندارید، حتما از نکاتی که پلیس جهت جلوگیری از سرقت منزل بیان می کند را انجام دهید و در صورت امکان با کلانتری محل خود هماهنگ کنید که چند روز در خانه نیستید.
 • آشغال ها را بیرون بگذارید! هیچ کس نمی خواهد به یک خانه بدبو برگردد.
 • ترموستات را تنظیم کنید.
 • وسایل الکترونیکی غیر ضروری را حتما از برق بکشید.
 • یکی از چراغ های خانه را روشن بگذارید.
 • شیر مرکزی گاز را حتما ببندید. در هنگام زلزله احتمال آتش سوزی زیاد است.

نکات اضافی چک لیست سفر در تعطیلات را آماده کنید

محدودیت وزن و اندازه چمدان خطوط هوایی را دوباره بررسی کنید.

اگر به خارج از کشور سفر می کنید، مطمئن شوید که گذرنامه شما در 6 ماه آینده منقضی نمی شود. اگر چنین است، برای پاسپورت سریع اقدام کنید.

وقتی برای تعطیلات آماده می‌شوید، داروهای تجویزی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید قبل از بازگشت به خانه نیازی به خرید کردن مجدد ندارید.

چک لیست سفر با ماشین شخصی

اگر قصد دارید با ماشین شخصی به سفر بروید، چند نکته مهم را باید در نظر داشته باشید. این چک لیست سفر با ماشین شخصی به شما کمک می‌کند تا فراموشی نداشته باشید و از سفر خود لذت ببرید.

 •  قبل از سفر، ماشین خود را به یک تعمیرگاه معتبر ببرید و از سالم بودن قطعات آن مطمئن شوید. لاستیک‌ها، روغن‌ها، ترمز‌ها و باتری از جمله مواردی هستند که باید چک شوند.
 • برنامه‌ریزی کنید که از کجا رد می‌شوید و در کجا می‌خواهید استراحت کنید. نقشه جاده‌ای یا نرم‌افزار مسیریابی را همراه خود داشته باشید و از وضعیت ترافیک و آب و هوا مطلع باشید.
 • لوازم ضروری را بسته‌بندی کنید. علاوه بر لباس‌های مناسب فصل و مقصد، چادر، کیف خواب، چراغ قوه، آب، خوراکی، داروهای احتیاجی، کارت شناسایی، پول نقد و کارت بانکی را فراموش نکنید.
 • از امنیت خود و همسفران خود مراقبت کنید. همیشه کمربند ایمنی ببندید و سرعت مجاز را رعایت کنید. در صورت خستگی یا خواب آلودگی، جای خود را با یک راننده دیگر عوض کنید یا در یک جای امن استراحت کنید. از تلفن همراه خود در حین رانندگی استفاده نکنید و اگر نیاز به تماس دارید، از هندزفری یا بلوتوث استفاده کنید.
 •  از سفر خود لذت ببرید! سفر با ماشین شخصی فرصت خوبی است تا با همسفران خود صحبت کنید، به موسیقی گوش دهید، مناظر زیبای طبیعت را تماشا کنید و به جاهای جدید بروید. پس از همه چیز اطمینان حاصل کنید و به راحتی عازم شوید.

کلام آخر

 چک لیست سفر یک فهرست از وسایل و کارهایی است که قبل از سفر باید انجام داده و همراه خود ببرید. این چک لیست می‌تواند به شما کمک کند تا همه وسایل سفر که ممکن است به آن احتیاج پیدا کنید را همراه خود ببرید و وسایل مختلفی را لیست کنید، از جمله پوشاک، وسایل برقی و الکترونیکی، مدارک و پول، وسایل بهداشتی، داروها و ...با داشتن چک لیست سفر، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که همه چیزهای مورد نیاز خود را همراه دارید و در طول سفر نگران فراموش کردن چیزی نباشید. روم تور در این مقاله چک لیستی از کارهای ضروری برای یک سفر فوق العاده را برای شما جمع آوری کرده است تا دچار مشکلات احتمالی در سفر نشوید.