حرم حضرت شاهچراغ (ع)؛ سومین حرم اهل بیت در ایران

آرامگاه شاهچراغ یک مسجد و آرامگاه زیبا در شهر شیراز است. مکانی که احمد بن موسی، پسر بزرگ موسی کاظم و محمد بن موسی از برادرهای امام رضا (ع) در آن به خاک سپرده شده اند.

حرم حضرت شاهچراغ (ع)؛ سومین حرم اهل بیت در ایران
حرم حضرت شاهچراغ (ع)؛ سومین حرم اهل بیت در ایران

مقدمه

آرامگاه حضرت  شاهچراغ جایگاه ویژه‌ ای بین ایرانیان دارد به دلیل اینکه ایشان برادر امام رضا(ع) هستند و از آنجا که آرامگاه ایشان در شهر شیراز قرار دارد، آن را در بین مردم محبوب تر نیز کرده است. بعلاوه این زیارتگاه از نظر هنر و معماری با شکوه ایرانی بسیار عالی و زیبا طراحی شده است. هنر کاشی‌ کاری و آینه کاری که در این بنا به کار رفته فضایی بسیار زیبا و چشم نواز را به وجود آورده است. سبک معماری که در حرم مطهر به کار رفته از سبک آذری بهره گرفته است. آینه‌ های کوچک رنگی و خط‌ های زیبای فارسی و عربی در اطراف کاشی‌ ها و آینه‌ ها افرادی را که از این مکان بازدید می‌ کنند بسیار مجذوب خود کرده است. آرامگاه حضرت شاهچراغ (ع) در سال ۱۳۲۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

در این مقاله قصد داریم شما را با این مکان بیشتر آشنا کنیم پس اگر قصد سفر به شیراز و بازدید از این مکان را دارید در ادامه با مجله گردشگری روم تور همراه باشید.

 معرفی کلی

احمد بن موسی(ع)، برادر بزرگ امام رضاست که حرم این حضرت در شیراز واقع شده است. درون این حرم پر است از آینه‌ های کوچک رنگی که باعث شده این مکان به جایی خارق العاده تبدیل شود. در چهار سمت حرم شاهچراغ چهار شاه نشین قرار گرفته و یک مسجد در پی حرم یعنی سمت غربی آن ساخته شده که ضریح نقره‌ای آرامگاه  شاهچراغ درون شاه نشین و زیر گنبد قرار دارد.

حیاط شاهچراغ دو در اصلی دارد که  در سمت شمالی و جنوب حرم واقع شده‌ اند هنگامی که می‌ خواهید وارد محوطه حرم شوید باید از زیر دو سر در بزرگی که کاشی کاری شده است بگذرید. در وسط حیاط زیبای آرامگاه حوضی بزرگ با فواره‌ ای زیبا ساخته شده و درخت کاری که دور حوض انجام شده جلوه بسیار زیبایی به حیاط شاهچراغ بخشیده است. به جز در اصلی که از آن ها نام بردیم دو در فرعی نیز وجود دارد که یکی از درها به بازار حاجی در نزدیکی حرم متصل می‌ شود و در دیگر شما را به مسجد جامع عتیق می‌ رساند.

در سال ۱۱۰۸ شمسی بود که نادر شاه افشار دستور داد قندیل بزرگی در زیر سقف و گنبد آرامگاه آویزان کنند. در سال ۱۲۰۲ بود که اتفاق ناگواری در شیراز رخ داد؛ با وقوع زلزله تمام شهر با خاک یکسان شد و حرم مطهر از این قاعده مستثنی نبود. بعد از این اتفاق مجبور شدند قندیلی که نادر شاه به آرامگاه شاهچراغ واگذار کرده بود را بفروشند و صرف باز سازی این مکان مقدس کنند. در سال ۱۳۳۶ آخرین گنبد قدیمی آرامگاه با کمک اداره باستان شناسی فارس ساخته شد.

علت نام‌گذاری حضرت شاهچراغ (ع)

 تا زمان آل بویه مدفن حضرت شاه چراغ به صورت ناشناس باقی مانده بود به طوری که در اطراف آن تعداد زیادی منازل مسکونی وجود داشت در یکی از آن منازل در همان حوالی پیرزنی زندگی می‌کرد که  می دید تمام  شب‌های جمعه چراغی در بالای تلی از جنس خاک تا صبح روشن است.  این اتفاق در تمام شب های جمعه تکرار می شد تا زمانی که  پیرزن فکر کرد ممکن است این مکان محل دفن یکی از امام زادگان باشد. پیرزن تصمیم گرفت به امیر عضدالدوله اطلاع دهد. برای درباریان سخت بود که این موضوع را باور کنند. اما امیر مصمم بود تا برای دیدن این نورها و پیگیری جریان در اولین شب جمعه به خانه پیرزن برود. زمانی که شاه به خانه پیرزن رسید به او گفت به محض روشن شدن چراغ، شاه را مطلع کند. پیرزن هنگامی که نور را مشاهده کرد به نزد عضدالدوله رفت و با صدای بلند گفت:

شاه، چراغ

امیر زمانی که نور چراغ را دید بسیار شگفت زده شد اما زمانی که به ان تپه خاکی رسید اثری از نور نبود. همین اتفاق سبب شد امیر شخصی را برای بررسی ماجرا مأمور کند. در نهایت بعد از مدتی متوجه می‌شوند فرزند بزرگ حضرت موسی بن جعفر (ع) در این محل به خاک سپرده شده‌اند و سریع پس از آن دستور می‌دهد جایگاهی بر بالای آن بسازند.

آرامگاه شاهچراغ (ع) در کجای شیراز قرارگرفته است؟

آرامگاه شاهچراغ یک جاذبه گردشگری و مذهبی معروف و پر طرفدار در شهر شیراز است. این مکان در خیابان لطف علی خان زند و در خیابان احمدی واقع شده که گردشگران به راحتی می‌ توانند به این مکان مقدس دسترسی داشته باشند.

مکان‌های دیدنی اطراف آرامگاه شاهچراغ

بازار حاجی: از قدیمی ترین بازارهای شهر شیراز می‌ توانیم بازار حاجی نام ببریم. همان طور که در بالا اشاره کردیم یکی از درهای آرامگاه شاهچراغ به بازار حاجی می‌ رسد. وقتی وارد این بازار زیبا و قدیمی شدید می‌ توانید از دیگر جاذبه‌های گردشگری شیراز لذت ببرید.

مسجد جامع عتیق: به مسجدهای قدیمی در تمام شهرهای ایران مسجد عتیق می‌ گویند. مسجد جامع عتیق از قدیمی‌ ترین مساجد در شهر شیراز است. بعد از زیارت شاهچراغ و بعد از بازدید و گردش در بازار حاجی می‌ توانید از درب فرعی آرامگاه  شاهچراغ وارد مسجد جامع عتیق شوید و از فضای دلنشین آن لذت ببرید.

بازار شاهچراغ: این بازار یکی از بازارهای معروف و دیدنی در شهر شیراز است. در حقیقت این بازار یکی از بزرگترین و معروفترین بازارهای موجود در ایران است. این مکان از زمان های قدیم نقش قابل توجهی در اقتصاد ایران داشته است.

بهترین زمان دیدن شاهچراغ

بهترین زمانی که می‌ توانید به شهر شیرازسفر کنید، در اواسط ماه اردیبهشت است به این دلیل که  شیراز در فصل بهار مملو از شکوفه های زیبای بهار نارنج و هوای این شهر درعطر بهشتی این گیاه غرق می‌ شود. در ضمن این نکته هم حائز اهمیت است که در اردیبهشت ازدحام جمعیت کمتراز عید نوروز در شیراز وجود دارد. در تقویم هم ۱۵ اردیبهشت به عنوان روز شیراز نام‌ گذاری شده که در این روز سرتاسر شهر پر از جشن و شادی و سرور است.

راه‌های دسترسی به آرامگاه شاهچراغ

آرامگاه شاهچراغ دارای پارکینگ و امکانات ویژه‌ای برای معلولان است. ایستگاه‌های مترو ولیعصر و زندیه، در فاصله ۳ کیلومتری از شاهچراغ قرار دارند. آرامگاه در مرکز شهر واقع شده است، پس درهرکجا باشید و برای مقصد بازاروکیل، مسجد نصیرالملک در خیابان زند تاکسی بگیرید و می‌توانید نزیک به شاهچراغ پیاده شوید.

هتل‌ها و اقامتگاه‌ های اطراف شاهچراغ

در اطراف شاهچراغ هتل‌ ها و اقامتگاه‌ های کوچک و بزرگ زیادی قرار دارند که نگرانی شما را از این بابت کاملا از بین می‌ برند. از جمله این مکان‌ ها می‌ توان خانه مسافر کاراندیش شیراز و اقامتگاه سنتی داریوش و... را نام برد .

برای آگاهی بیشتراز قیمت و رزرو هتل‌ ها با پشتیبانی روم تور در تماس باشید.

کلام آخر

 شیراز یک شهر پر از زیبایی و شگفتی است. شیراز به شهر تاریخ و ادب و فرهنگ معروف شده و مکان زندگی بزرگان زیادی بوده. اگر قصد تجربه کردن سفری خاص و منحصر به فرد را دارید حتما در سفر به شیراز از آرامگاه شاهچراغ و مکان‌های دیدنی اطراف آن بازدید کنید و با معماری اصیل در فرهنگ ایران آشنا شوید. نگاه کردن به این همه زیبایی حس آرامش را در وجود هر بازدید کننده ای بیدار می‌ کند. اگر سوالاتی در ذهنتان وجود دارد که با مطالعه این مقاله هنوز هم برطرف نشده می‌ توانید با پشتیبانی روم تور در میان بگذارید و جواب سوالاتتان را پیدا کنید.