شاهچراغ شیراز؛ سومین حرم اهل بیت در ایران

آرامگاه شاهچراغ یک مسجد و آرامگاه زیبا در شهر شیراز است. مکانی که احمد بن موسی، پسر بزرگ موسی کاظم و محمد بن موسی از برادرهای امام رضا در آن به خاک سپرده شده اند.

شاهچراغ شیراز؛ سومین حرم اهل بیت در ایران
حرم حضرت شاهچراغ (ع)؛ سومین حرم اهل بیت در ایران

حرم شاهچراغ یکی از مهم‌ترین آرامگاه‌های مذهبی در شیراز است که در آن دو فرزند امام موسی کاظم (ع) به نام‌های احمد و محمد دفن شده‌اند. این حرم به خاطر تزئینات شیشه‌ای و آینه‌ای بسیار زیبا و درخشان معروف است. حرم شاهچراغ در سال ۱۳۲۱ در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است. بنای اصلی حرم در دوران اتابکان فارس توسط ملکه تاشی‌خاتون ساخته شده است. حرم شاهچراغ همچنین مکان برگزاری مراسم مذهبی، فرهنگی و علمی است.

آرامگاه حضرت  شاهچراغ جایگاه ویژه‌ ای بین ایرانیان دارد به دلیل اینکه ایشان برادر امام رضا(ع) هستند و از آنجا که آرامگاه ایشان در شهر شیراز قرار دارد، آن را در بین مردم محبوب تر نیز کرده است. بعلاوه این زیارتگاه از نظر هنر و معماری با شکوه ایرانی بسیار عالی و زیبا طراحی شده است. هنر کاشی‌ کاری و آینه کاری که در این بنا به کار رفته فضایی بسیار زیبا و چشم نواز را به وجود آورده است. سبک معماری که در حرم مطهر به کار رفته از سبک آذری بهره گرفته است.

آینه‌ های کوچک رنگی و خط‌ های زیبای فارسی و عربی در اطراف کاشی‌ ها و آینه‌ ها افرادی را که از این مکان بازدید می‌ کنند بسیار مجذوب خود کرده است. حرم شاهچراغ در سال ۱۳۲۱ در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است. بنای اصلی حرم در دوران اتابکان فارس توسط ملکه تاشی‌خاتون ساخته شده است. حرم شاهچراغ همچنین مکان برگزاری مراسم مذهبی، فرهنگی و علمی است.

در این مقاله قصد داریم شما را با این مکان بیشتر آشنا کنیم پس اگر قصد سفر به شیراز و بازدید از این مکان را دارید در ادامه با مجله گردشگری روم تور همراه باشید.

شاهچراغ شیراز

احمد بن موسی(ع)، برادر بزرگ امام رضاست که حرم این حضرت در شیراز واقع شده است. درون این حرم پر است از آینه‌ های کوچک رنگی که باعث شده این مکان به جایی خارق العاده تبدیل شود. در چهار سمت حرم شاهچراغ چهار شاه نشین قرار گرفته و یک مسجد در پی حرم یعنی سمت غربی آن ساخته شده که ضریح نقره‌ای آرامگاه  شاهچراغ درون شاه نشین و زیر گنبد قرار دارد.