آرامگاه سعدی؛ تجلیگاه هنر و فرهنگ و ادب یک سرزمین

آرامگاه سعدی شیراز، شناسنامه‌ ای ارزشمند برای تاریخ و فرهنگ و ادب کشورمان است که هرسال گردشگران زیادی از سراسر نقاط جهان از آن بازدید می‌ کنند.

آرامگاه سعدی؛ تجلیگاه هنر و فرهنگ و ادب یک سرزمین
آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی؛ تجلیگاه هنر و فرهنگ و ادب یک سرزمین

شیراز از بزرگترین و تاریخی ترین شهرهای ایران است که هر ­ساله گردشگران و مسافران زیادی آن را به‌ عنوان مقصد گردش خود انتخاب می­ کنند.از گذشته ­های دور تاکنون شیراز به‌ عنوان شهر گل‌ و بلبل و حافظ و سعدی شناخته می ­شود. این شهر همواره به دلیل داشتن اماکن گردشگری متنوع و با شکوه در زمره­ برجسته ترین شهرهای کشور قرارگرفته است. یکی از بزرگترین مکان­ های گردشگری شیراز آرامگاه سعدی هست که ادیبان، فرهیختگان و دوستداران زیادی را هر ساله از سراسر نقاط جهان به سمت خود می کشاند. معماری آرامگاه سعدی، ترکیبی از معماری قدیم و جدید هست که ستون‌های افراشته و بلند و کاشی‌ کاری های زیبای لاجوردی آن از نمای دور و نزدیک چشم‌ نوازی می ­کنند. این مجموعه در زمان حیات مشرف الدین مصلح شیرازی اقامتگاه ایشان بوده که پس از رحلت وی به مقبره­ کنونی او تبدیل شده است. مشرف الدین مصلح شیرازی در میان اهالی شعر و ادب به نام «استاد سخن» و «شیخ اجل» نیز شهرت دارد. پس از گذشت پستی­ ها و بلندی ­های زیاد درنهایت آرامگاه سعدی شیراز به شکل امروزی خود درمی آید. جالب است بدانید تصویر آرامگاه سعدی درگذشته روی سکه‌ های ۵۰ ریالی و اسکناس‌ های ۱۰۰ هزار ریالی نقش بسته بوده. مرکز سعدی شناسی ايران در سال ۱۳۸۱ روز یکم ارديبهشت ماه را به نام این شاعر بزرگ نام‌ گذاری کردند و نیز در اول ارديبهشت سال  ۱۳۸۹ همین روز از سوی نهاد های فرهنگی داخلی و خارجی به‌ عنوان روز سعدی نام‌ گذاری شد.

 معرفی کلی آرامگاه سعدی

برای شناختتن این مکان گردشگری بهتر است ابتدا با استاد سخن شیراز آشنا شویم. مشرف (شرف) الدین مصلح شیرازی متخلص به سعدی شیرازی، از شاعران نامی ایران در قرن هفتم هجری است. برخی از مراجع تاریخ تولد سعدی را  سال ۵۸۵ هجری قمری و برخی دیگر سال ۶۰۶ هجری قمری می دانند، درگذشت این شاعر بزرگ در اکثر مراجع سال ۶۹۱ هجری قمری ذکر شده است. سعدی در شهر شیراز چشم به جهان گشود و در زمان کودکی پدر خود را از دست داد. از دوران کودکی علاقه خود را به مکتب نشان داد و در آنجا مقدمات دانش را فراگرفت. علاقه وی به کسب دانش درزمینه پژوهش و دانش‌ های اخلاقی و دینی در زمان نوجوانی بیشتر شد؛ اما اوضاع نابسامان کشور در پایان دوران سلطان محمد خوارزم شاه، سعدی را وادار کرد که برای هدف والای خود یعنی کسب دانش، شیراز را ترک کند و از آن پس جهانگردی سعدی آغاز شد. سعدی  حدود سی سال به بسیاری از شهرهای ایران و جهان، از خاورمیانه و هندوستان گرفته تا حبشه و مصر و شمال آفریقا سفر کرد. سفرهایی که آثار نگرش و دانش‌ های او در کتاب‌ های نفیسش، بوستان و گلستان، جلوه‌ گر شدند. مخارج زندگی خود را از مدرسه نظامیه بغداد که در آنجا به کسب علم مشغول بود درمی‌ آورد. حکایات سعدی  پند آموز است و در هر باب از کتاب او می‌ توان راه و رسم زندگی درست و شرافت مندانه را جویا شد. سعدی محبت و دوستی و ایمان را جزء ارکان زندگی خود می دانست و بسیاری معتقدند همین‌ صفات  باعث طولانی تر شدن عمر ایشان بود. آرامگاه و مقبره‌ سعدی برای اولین بار در قرن هفتم توسط وزیر نامدار آقا بابا خان، خواجه شمس الدین محمد صاحب دیوانی، بر فراز مزار او ساخته شد. در سال ۹۹۸ حکمران فارس دستور تخریب بنا را داد و جز خاک چیزی از مقبره‌ سعدی شیراز باقی نماند اما بعدها در سال ۱۱۸۷ هجری قمری کریم‌ خان زند دستور بازسازی آرامگاه سعدی را داد تا عمارتی از گچ و آجر بر مزار شیخ اجل بنا کنند. بعدها در زمان قاجار بنا مرمت شد و چندی  بعد حبیب الله قوام الملک خان دستور تعمیر و ترمیم بخش‌ هایی از بنا را صادر کرد. بنای ساخته‌ شده در زمان کریم‌ خان سال ۱۳۲۷ هجری شمسی برپا بود تا این‌ که در سال ۱۳۲۹ بنای چشم‌ نواز کنونی توسط علی‌اصغر حکمت و همکاری و معماری محسن فروغی و علی‌ اکبر صادق و  آندره گدار فرانسوی و انجمن آثار ملی ایران ساخته شد. مراسم افتتاح رسمی آن در اردیبهشت‌ ماه ۱۳۳۱ برگزار شد. این بنای تلفیقی با اقتباس از کاخ چهل‌ ستون ساخته شد.

 مکان های دیدنی آرامگاه سعدی

 سنگ‌ قبر سعدی در کانون یک عمارت هشت‌ ضلعی قرار دارد که کاشی‌ های فیروزه‌ ای رنگ در سقف آن چشم‌ نوازی می‌ کنند. در هفت ضلع ساختمان آرامگاه، هفت کتیبه وجود دارد که روی آن کتیبه‌ ها بخش‌ هایی از گلستان و بوستان، قصاید، بدایع و طیبات شیخ به خط «ابراهیم بوذری» نوشته شده‌ است. حوض ماهی بخش دیگری از مجموعه است که طرفداران بسیاری دارد. داستان آن روایت از این دارد که سعدی در گوشه‌ ای از زاویه دید خود حوضچه‌ ای از سنگ مرمر ساخته بود که در آن آب جاری بود. جالب است بدانید که شست‌ وشو در این حوضچه‌ ها به‌ خصوص در شب چهارشنبه‌ سوری از اعتقادات و مراسم‌ های مردم شیراز بوده است. گفتنی است که آب جاری در این حوضچه‌ها از قناتی مقدس برای شیرازی‌ ها نشات می‌ گرفت. زیرزمین مجموعه امروزه به چایخانه سنتی تبدیل شده‌ و دو ساختمان آجری که در کنار حوض ماهی است امروزه دفتر و کتابخانه مجموعه سعدیه می‌ باشند. شایان ذکر است آرامگاه شوریده شیرازی نیز در این مجموعه قرار دارد.

اشعار سعدی

زمان و ساعت مناسب برای بازدید از آرامگاه

اگر قصد سفر به شیراز و بازدید از آرامگاه سعدی را دارید بهتر است بدانید ساعات بازدید از این مجموعه در شش ماه اول سال از ساعت ۷:۳۰ صبح الی ۲۲:۳۰  شب می‌ باشد. در شش ماه دوم سال  از ساعت ۸:۰۰ صبح الی ۹:۳۰ شب درب‌ های مجموعه سعدیه شیراز برای عموم باز است. قابل‌ ذکر است که در روزهای تاسوعا و عاشورا، رحلت پیامبر اکرم (ص)، شهادت امام علی (ع)، شهادت امام جعفر صادق (ع) و نیز رحلت امام خمینی (ره) مجموعه سعدیه فعالیتی ندارد؛ لذا اگر قصد سفر در این ایام را دارید به این نکته توجه داشته باشید.

آدرس و راه ­های دسترسی

آرامگاه سعدی شیرازی ازنظر جغرافیایی در شمال شرق شیراز قرار دارد. این آرامگاه در انتهای خیابان بوستان و در مجاورت باغ دلگشا قرار دارد. شما می‌ توانید با خط واحد شهری و یا تاکسی از سراسر نقاط شهر به‌ راحتی خود را به آرامگاه برسانید.

 قیمت بلیت

برای ورود به مجموعه نیاز است ابتدا بلیت تهیه کنید. بهای بلیت برای گردشگران داخلی ۵۰۰۰ تومان و برای گردشگران خارجی ۵۰۰۰۰ تومان هست  می‌ توانید در گیشه‌های کنار مجموعه بلیت خود را فراهم کنید.

جاذبه­ های گردشگری اطراف آرامگاه سعدی

از دیگر جاذبه‌ های گردشگری نزدیک آرامگاه سعدی می‌ توان از باغ دلگشا در مجاورت مجموعه سعدیه نام برد. همچنین آرامگاه حافظیه و باغ جهان‌ نما  فاصله چندانی از آرامگاه سعدی ندارند و با صرف زمان کوتاهی می‌ توانید از این اماکن گردشگری نیز دیدن کنید.

باغ جهان نما و دلگشا

هتل ­ها و اقامتگاه‌ های اطراف آرامگاه

هتل‌ ها و اقامتگاه‌ های بسیاری در نزدیکی مجموعه سعدیه قرار دارند که بسته به سلیقه و میزان دلخواه هزینه شما می‌ توانید هرکدام را برای خود انتخاب کنید. از جمله این اقامتگاه‌ ها می‌ توان به هتل آپارتمان رز ریحان شیراز، مجتمع جهانگردی شیراز، خانه مسافر طلایی شیراز، مهمان‌ پذیر پردیس شیراز هتل آناهیتا و ... اشاره کرد.         

 کلام آخر

مجموعه سعدیه شیراز از مشهورترین و با ارزش‌ ترین اماکن تاریخی فرهنگی کشور به‌ حساب می‌آید و خود شناسنامه‌ ای قدرتمند برای کشور عزیزمان به شمار می‌ رود که هرسال گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به خود جذب می‌ کند. کمتر کسی است که در بازدید از شیراز این مکان فرهنگی، ادبی و تاریخی دیدن نکند. روم تور با شماست تا شما را از ابتدا تا انتهای سفرتان همراهی کند. روم تور پاسخگوی تمام سؤالات شماست؛ کافی است با ما در تماس باشید.