دره ستارگان قشم؛ یکی از اسرارآمیزترین دره های جهان

دره ستارگان یکی از پدیده‌ های شگرف و منحصر به‌ فرد طبیعی جهان است که در جزیره زیبای قشم واقع شده است. داستان‌ ها و افسانه‌ های زیادی درمورد آن وجود دارد که روز به‌ روز گردشگران داخلی و خارجی بیشتری را به خود جذب می‌کند.

دره ستارگان قشم؛ یکی از اسرارآمیزترین دره های جهان
دره ستارگان؛ یکی از اسرارآمیزترین دره های جهان

ایران دارای جاذبه ‌های گردشگری بسیاری است که بخش عظیمی از آن در جنوب کشور قرار دارد. جزیره قشم، مشهورترین، بزرگ‌ ترین و خوش آب و هواترین جزایر زیبای خلیج ‌فارس به شمار می‌ رود که همواره در همه فصول گردشگران زیادی اعم از داخلی و خارجی از آن بازدید می‌کنند. جزیره قشم به دلیل داشتن شگفتی‌ های زیاد و هیجان ‌انگیز لقب سرزمین عجایب هفتگانه را به خود اختصاص داده است. دره ستارگان یکی از این عجایب به شمار می‌ رود که همواره میزبان گردشگران داخلی و خارجی زیادی بوده است. این دره به دلیل زیبایی منحصر به ‌فرد خود و شکل‌گیری آن بدون دخالت بشر از شناخته‌ ترین نقاط گردشگری نه ‌تنها ایران بلکه جهان به شمار می ‌رود که هرسال با بارش باران تغییراتی در آن صورت می‌گیرد.

اگر به دنبال کشف شهود پدیده ‌های خارق ‌العاده طبیعی و زمین ‌شناسی هستید، جزیره قشم در ایران یکی از بهترین گزینه‌ های در دسترس برای شماست. با مجله گردشگری روم تور در ادامه همراه باشید تا بیشتر با مکان ‌های شگرف و دیدنی قشم آشنا شویم.

دره ستارگان قشم

برای معرفی بهتر دره ستارگان بهتر است ابتدا کمی با تاریخچه این دره آشنا شویم. دره ستارگان درست مثل تنگه چاهکوه قشم از قدمت بسیار بالایی برخوردار است. قدمت این دره به حدود ۲ میلیون سال پیش برمی‌گردد. داستان‌ های زیادی از زبان بومیان و سایر بازدیدکنندگان نقل می ‌شود که بسیاری از این افسانه‌ ها جذاب و برخی ترسناک می‌ باشند. یکی از داستان ‌هایی که بومیان نقل می‌کنند این است که آن‌ ها معتقدند درگذشته ستاره‌ ای به این منطقه از جزیره هرمز برخورد داشته و این دره حاصل همان برخورد است. (مشاهده روی نقشه)

مردم باور دارند که پس از برخورد ستاره، شکاف بزرگی در زمین ایجاد شده و تمام اجزا، مواد و ماسه ‌هایی که به سمت بالا در اثر برخورد در حرکت بودند، در همان حالت خود ثابت ماندند و این ستون ‌های شگفت‌ انگیز را خلق کردند که اکنون این ستون‌ های اسرار آمیز برای ما قابل مشاهده ‌اند. به جز این داستان، داستان ‌های متعدد دیگری نیز زبان به زبان گشته و همین گسترش افسانه ‌ها، زمین‌شناسان را وادار کرده تا پایشان به این قضیه باز شود. زمین شناسان بر این باورند که در طی ۲ میلیون سال فرسایش سنگ، خاک و ماسه توسط باد و باران‌ های شدید و رگبارها سبب شکل‌گیری کنونی این دره شده‌اند.

دره ستارگان قشم

امروزه با بارش باران ‌های اسیدی شدید و باران و طوفان ‌ها شکل دره مدام در حال تغییرهای جزئی و بعضا کلی است. نکته خوب و شایان توجه این است که دره حیرت‌ انگیز ستارگان به ‌عنوان بخش مهمی از ژئوپارک قشم و آثار دیدنی طبیعی در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. ژئو پارک قشم به دلیل جای دادن شگفتی ‌های زیاد و منحصر به ‌فرد در خود به ‌عنوان تنها ژئوپارک خاورمیانه شناخته شده است. به گفته زمین‌شناسان تمامی اشکال موجود در دره و ستون‌ ها مربوط به زمان سنوزوئیک هستند که از آن زمان باقی مانده‌اند. اما اگر بخواهیم جزئی ‌تر به موضوع نگاه کنیم از نظر علمی و طبق نتایج بررسی ‌های انجام ‌شده به کوشش زمین ‌شناسان، جریان آب‌ های سطحی، تندبادها و رگبارهای فصلی شدید سبب فرسایش این منطقه و در نهایت موجب شکل‌گیری دره ستارگان شدند.

ممکن است فکر کنید که در این ناحیه و آب و ‌هوای جغرافیایی آن باران زیادی نمی‌بارد اما باید بدانید درست است که باران زیادی هرسال در قشم نمی‌ بارد، اما اگر این اتفاق بیافتد، سست بودن لایه ‌های تشکیل دهنده ستون‌ ها و سایر نقاط نوک تیز و مخروطی شکل دست‌ خوش تغییرات زیادی می ‌شوند که این تغییرات از دید گردشگران بسیار جذاب بوده است. جالب است بدانید برخلاف بسیاری از پدیده ‌های زمین‌شناسی، جنس لایه ‌های زیرین این دره از جنس لایه ‌های رویین ضعیف‌ تر و سست‌ترند. در واقع لایه ‌های رویین به دلیل داشتن نوعی سیمان طبیعی نسبت به لایه ‌های زیرین استحکام و مقاومت بیشتری دارند. پس در نتیجه اگر لایه‌های رویین تخریب شوند، لایه ‌های زیرین به‌ سرعت بیشتری دچار تغییرات شکلی می ‌شوند. این تغییرات در نهایت موجب به وجود آمدن حفره‌ ها، دره‌ ها و شکاف‌ های کوچکی می‌ شوند که دیدن آنها انسان را متحیر می‌کند.

هرکسی با مشاهده این ستون ‌های شنی دره خارق‌ العاده ستارگان شگفت‌زده می ‌شود و به حتم یقین مشابه این پدیده شگرف را در هیچ جای دیگر پیدا نخواهید کرد. جدا از بحث زمین شناسی می ‌توانیم مروری بر روی سایر داستان‌ هایی که بومیان به آن‌ ها ایمان‌ دارند داشته باشیم. پیشتر گفتیم که برخی از این داستان‌ ها ترسناک هستند و اگر از قبل این داستان‌ها را نشنیده باشید، حتما سایر مسافران و همراهان، آن ‌ها را برای شما خواهند گفت. برخی از مردم، چه بومیان و چه مسافران، معتقدند پس از غروب آفتاب، صدا های عجیبی از دل دره ‌ها به گوش می ‌رسد.

گفتنی است که این صدا ها مربوط به ارواحی است که از حضور انسان ‌ها در دره رضایت ندارند. جالب است این باور آنقدر شدید است که مردم این منطقه به ‌هیچ ‌وجه بعد از غروب آفتاب پایشان را در دره نمی‌گذارند. علم تمامی این داستان‌ ها را رد می‌کند. ازنظر علمی و طبق بررسی‌ های انجام ‌شده توسط محققین علت اصلی این صدا ها وزش باد مابین ستون‌ ها و دالان ‌های دره است. درست همانند این است که شما در یک نی بدمید. اگر این نفیر یا هوا کنترل شده نباشد خروجی آن صدای عجیب و نامتعارفی می دهد به ‌هر حال اگر شما اعتقاد چندانی به ارواح ندارید و یا این داستان ‌ها برایتان ترسناک نیست، حتماً پیشنهاد می‌کنیم شب را در این دره زیبا سپری کنید تا بتوانید ستارگان و سیاره ‌های کهکشان و کهکشان آندرومدا را به دور از آلودگی نوری و در فضایی آرامش‌ بخش دیدن کنید.

اگر اهل عکاسی هستید می‌ توانید لحظات فوق‌ العاده شگفت‌ انگیز و منحصر به ‌فردی را شکار کنید و برای خود و دیگران به یادگار بگذارید. داستان دیگری که گروهی مردم به آن باور دارند این است که فرازمینی‌ ها باعث سقوط ستاره ‌ای بر روی زمین شدند و خاک و اجسامی که از زمین بلند شدند در آنجا خشک شده و این ستون ‌ها و دره ‌ها را تشکیل داده ‌اند. شایان توجه است که فیلم «اژدها وارد می‌شود» به محوریت باورهای مردم این منطقه از قشم ساخته شد. فیلمی که در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد. مکان فیلم ‌برداری آن در دره ستارگان بوده که داستانی را روایت می‌کند که در آن یک موجود عجیب غریب در زیر قبرستان این منطقه مدفون شده است. دیگر داستانی که از اهالی نقل می‌ شود وجود جن در این دره است.

بسیاری این صداهای عجیب در شب را مربوط به اجنه می‌ دانند و برخی می‌گویند که به شخصه جن‌ ها و موجودات عجیبی را در شب و به ‌صورت اتفاقی مشاهده کرده‌ اند. به همین دلیل است که به بسیاری از گردشگران پیشنهاد می ‌شود که در شب از این دره دیدن نکنند. اما بازهم علم وارد عمل می‌شود و این داستان‌ ها را رد می‌کند، چراکه علم می‌گوید که این صدا ها همان صدای نفوذ باد لابه‌لای حفره‌ ها و سنگ و ستون ‌های تودرتو است. جدا از جذابیت دره ستارگان در شب، شما گردشگران عزیز می‌ توانید به تماشای حیرت‌انگیز طلوع و یا غروب آفتاب بشینید و صحنه ‌هایی را تماشا کنید که برای همیشه در ذهنتان بماند و هیچ جای دیگر امثال آن را تجربه نکنید.

بهترین زمان برای رفتن به دره ستارگان

از آنجا که آب و هوای جنوب کشور بسیار گرم و شرجی است، پیشنهاد می ‌شود که سفر خود را در نیمه دوم سال و در فصل ‌های پاییز و زمستان انجام دهید. این بدان معنی نیست که در فصل گرم رفتن به دره ستارگان امکان‌پذیر نباشد اما به دلیل شرایط آب و هوایی بهتر است در فصول سرد به قشم سفر کنید تا لازم نباشد مدام به فکر عوض کردن لباس از شدت تعریق باشید و گرمای طاقت‌ فرسا را تحمل کنید.

دره ستارگان قشم

اما در صورت سفر در فصل تابستان بهتر است لباس‌ های رنگ روشن خنک، کرم و عینک ضد آفتاب و یا کلاه لبه‌دار مناسب به همراه داشته باشید. درنهایت برای اطلاعات بیشتر و مطلع شدن از زمان بازدید و هزینه‌ های آنجا با پشتیبانی روم تور تماس حاصل فرمایید و هرگونه سوال خود را مطرح کنید تا به برنامه ‌ریزی بهتر شما کمک کند. زمان بازدید از دره ستارگان در نیمه اول سال از ساعت ۸ صبح تا ۷ عصر و در نیمه دوم سال از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب می ‌باشد.

 آدرس و راه ­های دسترسی

این دره زیبا در بخش شمالی جزیره قشم و در نزدیکی روستایی به نام خلف است. اگر از شهر قشم به ‌طرف ساحل جنوبی جزیره بروید به روستای خلف می ‌رسید. دره ستارگان در ۵ کیلومتری این روستا قرار دارد و شما می ‌توانید به‌ راحتی و به ‌سرعت خود را به این دره برسانید و از دیدن این پدیده طبیعی و شاهکار لذت ببرید.

آدرس دره ستارگان قشم: برکه خلف، خیابان غارهای خربس (مشاهده روی نقشه)

ساعت بازدید از دره ستارگان: از ساعت ۹ صبح تا قبل از تاریک شدن 

هزینه ورودی دره ستارگان قشم

برای ورود به دره لازم است که بلیت تهیه کنید. بهای هر بلیت برای بازدید از دره برای گردشگران داخلی ۵۰۰۰ تومان است.

 جاذبه­ های گردشگری اطراف دره ستارگان

جاذبه ‌های گردشگری متنوع و متعددی در اطراف دره ستارگان و در جزیره زیبای قشم وجود دارد که شما می‌ توانید از بسیاری از آنها دیدن کنید.

ازجمله اماکن گردشگری در این جزیره بزرگ و زیبا می‌ توان به تنگه چاهکوه، جزیره یا جزایر ناز قشم، جنگل حرا قشم که از خاص‌ترین پدیده ‌های طبیعی ایران است، غار خربس (مجموعه حفره‌های کوچک در دل کوه)، غار نمکدان با قندیل ‌های خارق ‌العاده نمک، سد گوران که در گذشته محل زندگی زرتشتیان بوده، دره تندیس‌ های قشم، دره مجسمه ‌ها، سواحل نقره‌فام و ... اشاره کرد. برای دیدن تمام این اماکن و آثار دیدنی نیاز است زمان نسبتا زیادی را برای سفر سپری کنید. اما اگر سفر شما چند روز کوتاه بیشتر طول نمی‌کشد با توجه به علاقه خود از میان تمام این اماکن گردشگری تعدادی را انتخاب کنید تا با آرامش و دقت بتوانید از آن‌ ها لذت ببرید.

مجتمع اقامتی سام قشم

مجتمع اقامتی سام قشم با در اختیار داشتن ۴ مجتمع گردشگری به نام های سام ۱، سام ۲، سام ۳ و سام ۴ در تمام طول سال خدمات اقامتی بسیار عالی در اختیار مسافران و گردشگران جزیره زیبای قشم قرار می دهد. مجتمع های اقامتی سام قشم در نقاط مختلف شهر و با امکانات گوناگون می باشد که شما عزیزان در صورت سفر به این جزیره زیبا می توانید با مراجعه به وبسایت روم تور هر کدام از این مجتمع ها را مشاهده و بصورت آنلاین رزرو نمایید. در صورت هرگونه سوال در مورد مجتمع اقامتی سام قشم و رزرو آن با بخش پشتیبانی روم تور تماس بگیرید. 

مجتمع سام قشم

 کلام آخر

دره هیجان ‌انگیز و حیرت‌ آور ستارگان محل مناسبی است تا برای ساعات کمی هم که شده بتوانید دور از هیاهو و دغدغه ‌های زندگی روزمره اندکی بیاسایید و با تماشای منظره ‌های زیبای این دره شگفت‌ انگیز روح خودتان را نوازش دهید. البته باید بگویم اگر روحیه ‌تان به گونه ایست که تحت تاثیر داستان ‌ها و افسانه ‌های متعدد قرار می‌گیرید یا به اصطلاح به روح اعتقاد دارید، پیشنهاد می ‌کنیم در مورد رفتن به دره ستارگان و ماندن در آنجا به خصوص در شب کمی بیشتر فکر کنید.

اما این دره بهترین و منحصر به فرد ترین جایی است که انسان می ‌تواند جلوه ‌ای از شاهکار طبیعت را مشاهده کند و در فکر و خیال خود بیشتر با طبیعت ارتباط برقرار کند. درنهایت بهتر است اگر قصد سفر به قشم و بازدید از دره ستارگان را دارید به این مهم توجه داشته باشید که آنجا یک پدیده طبیعی و زمین‌شناسی نادر است و همه ما از هر جای دنیا که هستیم باید در حفظ آن کوشا باشیم و با ریختن زباله و نقاشی و خطاطی یا به اصطلاح یادگاری بر روی هرکدام از ستون ‌ها و سنگ‌ ها جلوه طبیعت را هم برای خود و هم‌ نسل‌ های آینده بشر خراب نکنیم.

روم تور نیز با شماست تا شما را در مسیر سفرتان از ابتدای تصمیم‌گیری تا زمان بازگشت همراهی کند. ما تلاش داریم تا پاسخگوی هرگونه پرسش و سؤال شما در طول این سفر باشیم تا با اطمینان خاطر سفر کنید و نهایت لذت را از سفر خود ببرید.