قشم؛ سرزمین عجایب هفتگانه

قشم؛ سرزمین عجایب هفتگانه ایران و یکی از بزرگترین ژئوپارک های دنیاست که به ثبت رسیده است. ما در مجموعه روم تور شما عزیزان را به بازدید از این عجایب دعوت می کنیم.

قشم؛ سرزمین عجایب هفتگانه
قشم؛ سرزمین عجایب هفتگانه

اگر اهل گردشگری و ایران گردی هستید، از شمال تا جنوب، شهرهای دیدنی و اماکن گردشگری بی شماری برای سفر، اقامت و بازدید وجود دارند. اما در فصل زمستان، بزرگ ترین جزیره ایران می تواند مقصد خوبی برای اقامتی دلنشین باشد.

قشم، جزیره ای پیکانی شکل در تنگه هرمز است که توسط تنگه خوران (تنگه کلارنس) در خلیج‌فارس از سرزمین اصلی ایران جدا شده است. این جزیره بزرگ‌ترین و پرجمعیت ترین جزیره ایران واقع در استان هرمزگان و بزرگ‌ترین جزیره خلیج‌فارس است.

نقشه جزیره قشم

قشم مانند سایر شهر های جنوبی ایران و هرمزگان، آب‌وهوای گرم و مرطوب دارد. در عین گرم بودن هوا، رطوبت نسبی به‌شدت بالاست. تغییرات دمایی قشم در فصول مختلف متفاوت است اما میانگین دما ۲۷ درجه سانتی گراد است که دمای نسبتا بالایی است. این در حالی است که متوسط دمای روزانه هوا در تابستان ۳۳ درجه است و دمای ۴۶ درجه هم به ثبت رسیده است. بااین‌حال، دمای هوا در فصول پاییز و زمستان و همچنین اوایل بهار متعادل تر است و زمان مناسبی را برای گردشگری فراهم می آورد. گرم‌ترین ماه ها تیر و مرداد و شروع سردی هوا از ماه مهر تا ماه بهمن است.
متوسط دمای روزانه در نیمه دوم سال، ۱۸ درجه سانتی گراد است که برای این جزیره دمای نسبتا مناسبی است. ماه های دی و بهمن، سردترین ماه های قشم و ازنظر دمایی، متعادل ترین ماه ها هستند؛ بنابراین انتخاب این دو ماه برای اقامت، سفر و گردشگری توصیه می شود. 

با سفر به جزیره قشم، امکان بازدید از اماکن گردشگری زیادی را خواهید داشت به‌طوری‌که این جزیره به سرزمین عجایب هفت گانه ایران نیز شناخته می شود. به‌صورت مختصر، معرفی کوتاهی از اماکن گردشگری جزیره زیبای قشم خواهیم داشت.

ژئو پارک قشم

این ژئوپارک از سال ۱۳۸۵ تحت حمایت یونسکو به عنوان عضوی از ژئوپارک جهانی قرار گرفته است که اولین ژئوپارک ثبت شده در خاورمیانه نیز محسوب می شود و تنوع زیستی و زمین-شناسی وسیعی را در برمی گیرد که شامل ۲۵ ژئوسایت است. بسیاری از اماکن گردشگری قشم زیرمجموعه این ژئوپارک هستند.

این ۲۵ ژئوسایت عبارت‌اند از: غار نمکدان، جنگل حرا، تنگه چاه کوه، دره ستارگان، جزایر ناز، غارهای خربس، ساحل تخم گذاری لاک پشت ها، کورکوراکوه، پهنه‌های گلی، بام قشم، باسعیدو، دره تندیس‌ها، دره قاضی، دره شور، خلیج دیرستان، تنگه اولی، بصیرا، چاکویر، ژئو لینک، ساحل کرق، صخره خرچنگ‌ها، کریان، روستای لافت، تالاب پرندگان دو کوهک و موزه ژئوپارک. 

( مشاهده روی نقشه )

غار نمکدان

غار نمکدان قشم

طولانی ترین غار نمکی دنیا واقع در کوه مخروطی نمکدان در ۱۰۰ کیلومتری جنوب غربی شهر قشم است که تاکنون حدود ۶ کیلومتر آن شناسایی شده است. غار نمکدان در سال ۱۳۹۰ به‌عنوان میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است.

( مشاهده روی نقشه )

جنگل های حرا

جنگل های حرا قشم

در سواحل شمالی جزیره، جنگل دریایی حرا با درختچه هایی که ریشه در آب شور دریا دارند، چشم انداز زیبا و زیستگاه امنی برای پرندگان بومی و مهاجر به وجود آورده است. بازدید ازاین جنگل زیبا از سه اسکله گوزین ( 73 کیلومتری شهر قشم ) سهیلی ( 77 کیلومتری شهر قشم ) و اسکله طبل ( 80 کیلومتری شهر قشم ) امکان پذیر می باشد. ( مشاهده روی نقشه )

تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه

این تنگه در ۷۰ کیلومتری جنوب غربی شهر قشم و در نزدیکی روستای چاهو قرار دارد. در ابتدای این تنگه چندین حلقه چاه کم عمق دیده می شود که در گذشته به‌منظور تأمین آب شیرین مورداستفاده قرار می گرفت. ارتفاع کوه¬های اطراف تنگه به ۱۰۰ متر می رسد. درواقع این تنگه در عمق ۱۰۰ متری فرسایش سنگ های رسوبی قرار دارد که منظره زیبایی را ایجاد کرده-است و بخشی از ژئوپارک قشم محسوب می شود. ( مشاهده روی نقشه )

دره ستاره ها

دره ستاره ها قشم

این دره در فاصله کمی از شهر قشم قرار دارد. شکل گیری صخره های آن حاصل میلیون ها سال فرسایش است اما طبق باوری قدیمی حاصل برخورد ستاره ای به زمین در این نقطه است که شکل امروزی آن را به وجود آورده است. دره ستاره ها در شب می تواند محل مناسبی برای دیدن ستاره های آسمان باشد. ( مشاهده روی نقشه )

جزایر ناز

جزایر ناز قشم

دو جزیره در جنوب قشم با وسعت بسیار کم (3 هکتار) وجود دارند که در فاصله کمی از ساحل جنوبی قشم، در هنگام مد جدا از ساحل هستند اما در هنگام جزر و پایین رفتن آب دریا، به ساحل قشم وصل می شوند و در آن زمان می توان به بازدید این دو جزیره رفت. ( مشاهده روی نقشه )

غار خربس

غار خربس قشم

در ارتفاعات روستای خربس، غارها و صخره هایی تودرتو دیده می شوند که در گذشته سرپناه مردم بوده است و فاصله آن از شهر قشم، ۱۰ کیلومتر است. ( مشاهده روی نقشه )

ساحل تخم گذاری لاکپشت ها

ساحل تخم گذاری لاکپشت ها

سواحل روستای شیب‌دار یا ساحل صخره ای ریکو محلی است که لاک پشت های پوزه عقابی در آن تخم گذاری می کنند. زمان تخم گذاری آنها از اواسط اسفند تا اواسط اردیبهشت ماه است. ( مشاهده روی نقشه )

جزیره هنگام

جزیره هنگام

این جزیره یکی از ۳ جزیره قشم است که در ۲ کیلومتری ساحل جنوبی قشم قرار دارد و زیستگاه دلفین ها است که دیدن آن در دریای خلیج‌فارس تجربه ای شیرین و به یادماندنی خواهد بود. علاوه بر دیدن دلفین ها کشتی به گل نشسته پرتغالی را هم می توانید در این جزیره ببینید.

در کنار بازدید از امکان و جاذبه های گردشگری قشم، می توانید تفریحات دیگری هم داشته باشید. جزیره قشم مراکز خرید و رویدادهای فرهنگی متنوعی دارد که می تواند ساعات خوشی را برایتان فراهم کند. مهم ترین رویدادهای فرهنگی عبارت‌اند از: جشن میگو، جشن نخل خرما و جشن نوروز صیاد که هرکدام در زمان خاصی از سال برگزار می شوند و از تفریحات خاص و به‌یادماندنی سفر به قشم هستند.

جشن نوروز صیاد در فروردین و با فرارسیدن نوروز همراه است. جشن نخل خرما در اواخر شهریور و جشن میگو در ۲۴ و ۲۵ آبان هرسال اجرا م شوند و از جشن های محلی جذاب قشم هستند. پس اگر قصد حضور در این جشن ها را دارید، زمان سفرتان را متناسب با این جشن ها تنظیم کنید.

غذای محلی قشم، مانند غذای هندی، تند و پر ادویه و ترکیبی از غذای دریایی و بومی است. ماهی کبابی، پودینی کوسه، برنج دیشو، کلمبا، مهیاوه، هواری، عنکاس و نان توموشی بخشی از غذاهای محلی قشم هستند که در رستوران ها می توانید لذت خوردن این غذاهای محلی را تجربه کنید.
لباس های محلی، صنایع‌دستی دریایی، حصیری، گلیم و ادویه های متنوع، از مهمترین سوغات قشم هستند. همچنین نان محلی و کیک سنتی هلر، سوغات غذایی و خوشمزه قشم است.

قشم هم مانند سایر نقاط ایران، آداب و رسوم مخصوص به خود را دارد. فرهنگ بومی مردم قشم به فرهنگ مردم هرمزگان و جزایر جنوبی دیگر نزدیک است که شامل برگزاری مراسم محلی و بومی مخصوص است.

در بخش تفریحات قشم به جشن نوروز صیاد، جشن نخل و جشن میگو پرداختیم. مراسم زنبیل گردانی، آیین زار، مراسم مذهبی مولودی خوانی، مراسم قبله دعا و مراسم مربوط به ازدواج، حنابندان و مراسم هفت شبی از دیگر مراسم سنتی و فرهنگی مردم قشم هستند.

آداب و رسوم قشم

برای اقامت در قشم ۴ انتخاب متفاوت در اختیار دارید:

۱. هتل رایج ترین اقامتگاه برای سفر به هر جای دنیاست. قشم هتل های خوبی برای اقامت دارد که با رزرو هتل می توانید از اقامتگاه خود در طول سفر مطمئن شوید.

۲. مجتمع اقامتی سام قشم با در اختیار داشتن ۴ مجتمع گردشگری به نام های سام ۱، سام ۲، سام ۳ و سام ۴ در تمام طول سال خدمات اقامتی بسیار عالی در اختیار مسافران و گردشگران جزیره زیبای قشم قرار می دهد. مجتمع های اقامتی سام قشم در نقاط مختلف شهر و با امکانات گوناگون می باشد که شما عزیزان در صورت سفر به این جزیره زیبا می توانید با مراجعه به وبسایت روم تور هر کدام از این مجتمع ها را مشاهده و بصورت آنلاین رزرو نمایید. در صورت هرگونه سوال در مورد مجتمع اقامتی سام قشم و رزرو آن با بخش پشتیبانی روم تور تماس بگیرید. 

مجتمع اقامتی سام قشم | اجاره و رزرو آنلاین اقامتگاه و تورهای یک روزه در قشم با روم تور

۳. اقامتگاه بوم گردی، خانه های محلی قشم هستند که نسبت به هتل، بافت بومی دارند و اقامت در آنها تجربه لذت بخشی خواهد بود. این اقامتگاه ها اغلب در روستاها و نقاطی قرار دارند که دسترسی به هتل در آن کمتر است.

۴. چادر زدن در طبیعت با توجه به دمای متعادل در نیمه دوم سال، انتخابی هیجان انگیز برای آن دسته از افرادی است که به دنبال هیجان و ماجراجویی بیشتر هستند. در چادر می توانید از طبیعت نهایت لذت را ببرید و زیبایی های آسمان شب را هم از دست نمی دهید.

پوشش گیاهی غالب قشم درخت حرا است که بخش وسیعی از جزیره قشم در حدود ۲۰۰۰ کیلومترمربع را در برگرفته است. حرا درختی است که آب شور دریا را تصفیه، مواد موردنیاز را جذب و بقیه را دفع می کند و مصارف دارویی، صنعتی و دامی دارد.
سایر گیاهان و پوشش گیاهی قشم به‌گونه‌ای هستند که نیازمند رطوبت و متناسب با خشکی و دمای زیاد هوا هستند. درختچه های نیمه بیابانی کوتاه مانند کنار، کهور، کرت، چت و هم چنین درخت نخل، پوشش گیاهی قشم را تشکیل می دهند.

جزیره قشم با داشتن جزایر مرجانی و جنگل‌های حرا، از آن دسته اکوسیستم هایی است که تنوع جانوری بالایی دارند. پستانداران، پرندگان، دوزیستان و خزندگان زیادی در این اکوسیستم دیده می شوند که برخی از آنها در معرض انقراض هستند.

پرندگان با ۱۷۳ گونه متفاوت، بیشترین گونه جانوری یافت شده در جزیره قشم هستند و سالانه ۴ میلیون پرنده مهاجر در فصول مختلف سال، خلیج‌فارس و قشم را به‌عنوان مقصد خود انتخاب می کنند. شاهین کبود و حواصیل سبز گونه های نادر پرندگان ایران هستند که در قشم دیده شده اند. فلامینگو، پرستوی دریایی دودی، پرستوی دریایی کاکلی، سهره خاکی، عقاب ماهیگیر، کرکس، حواصیل خاکستری، حواصیل شب، حواصیل هندی و بلبل خرما بخشی از گونه های پرندگان قشم هستند.

غزال ایرانی، خفاش میوه خوار، وال آبی، سمور، خرگوش، روباه، خارپشت در دسته پستانداران این جزیره قرار دارند.

و اما مهم ترین نکته ای که در سفر به قشم باید در نظر داشته باشید، انتخاب زمان مناسب برای سفر است. سفر شما با توجه به هدفی که از سفر دارید می تواند در هر یک از فصل ها و ماه-های مختلف سال باشد. اگر قصد خرید دارید، مراکز خرید در تابستان زمان مناسبی برای سفر است. اگر بازدید از جشن ها و مراسم محلی برایتان جذاب است، متناسب با مناسبات مختلف، زمان سفر متفاوت است؛ اما بیش از هر چیز دمای هوا و بازدید از اماکن گردشگری در اولویت سفر قشم قرار دارند که با توجه به موارد ذکر شده، نیمه دوم سال بهترین زمان ازنظر دما برای سفری دل‌چسب و مطلوب به جزیره زیبای قشم است.

ازآنجایی‌که اکثر دیدنی ها و امکان گردشگری جزیره قشم که به آنها اشاره شد در فضای باز هستند، متعادل بودن هوا تأثیر زیادی در لذت بردن از سفر خواهد داشت؛ بنابراین بهترین فصل سال برای سفر به قشم پاییز و زمستان و به‌خصوص در ماه های اول زمستان است. دی و بهمن دو ماه متعادل، خلوت و با دمای مطلوب برای لذت بردن از جزیره زیبای قشم است که می تواند یک سفر به یادماندنی برایتان به ارمغان آورد.

کلام آخر

قشم با وجود پتانسیل بالای گردشگری، نقش مهمی می تواند در صنعت گردشگری ایران داشته باشد، اما این پتانسیل عظیم در این چند سال نادیده گرفته شده است. ما در مجموعه روم تور با تدوین یک برنامه میان مدت و بلند مدت و آماده سازی یک زیرساخت در حوزه تجارت الکترونیک و آماده سازی امکانات اقامتی در این جزیره، امیدواریم در حد توانمان دینمان را به مردم خوب و خون گرم این منطقه ادا کنیم. روم تور با تجهیز و آماده سازی اقامتگاه هایی در جزیره قشم، امکانات اولیه یک سفر به یادمانی را برای مسافران مهیا کرده است. شما عزیزان می توانید با مراجعه به وبسایت روم تور قبل از آغاز سفرتان به قشم، محل اقامت و تورهای جزیره گردی مورد نظر خود را با امکانات حرفه ای رزرو و یک تجربه یه یادماندنی به این جزیره زیبا و شگفت انگیز داشته باشید.